logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Pragnienie wolności - larp w ramach II Weekendu Legend

2019-06-08 16:00
2019-06-08 20:00
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Pozostałe
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Rok 1919 miał się w historii Brombergu okazać rokiem zmian. Choć minęło już kilka miesięcy od oficjalnego zakończenia Wielkiej wojny, to los i kształt odradzającego się państwa polskiego wciąż nie były do końca jasne. Jednym z terenów spornych są ziemie wchodzące w skład Rejencji Bydgoskiej, w tym miasto Bromberg z burmistrzem Hugo Wolffem na czele. Gdzieś wśród tej niepewności jutra na tle działań powstańczych rozpoczętych w Wielkopolsce splatają się losy Polaków i Niemców - zwykłych ludzi, starających się odnaleźć swoje miejsce w powojennym krajobrazie. Ich życie to nie wypełniona patriotycznymi hasłami walka z wrogiem ojczyzny, a codzienne zmagania w sieci wyborów i dylematów moralnych, gdzie nic nie jest takie, jak się wydaje, zwłaszcza jeśli nad tym wszystkim czuć siłę, której nie pojmuje ludzki umysł.
Gra osadzona w realiach Bydgoszczy, a właściwie Brombergu 1919 roku. Za jej sprawą opowiemy historię, która, choć nie musiała, mogła być tylko jedną z wielu podobnych. Posługując się historią alternatywną, wykorzystującą materiał źródłowy dotyczący sprawy polskiej w latach 1918-1919 oraz elementami metafizycznymi postaramy się pokazać nastroje społeczne i atmosferę tego okresu.
W czasie larpa uczestnicy przeniosą się do mieszkania rodziny Stockmann przy Friedrichplatz (obecnie Stary Rynek), gdzie zebrani rozwiązywać będą problem nasilających się aktów wandalizmu i kradzieży w Brombergu względem fabryk oraz mniejszych przedsiębiorstw powstałe w wyniku rosnącego niezadowolenia społecznego, kryzysu ekonomicznego i widocznego rozwarstwienia wśród obywateli. Rzecz dzieje się 8 czerwca 1919 roku, dwa dni po starciach wojsk pruskich z siłami polskimi w okolicach Brzozy Bydgoskiej. 
Larp zrealizowany z budżetu Miasta Bydgoszczy w ramach projektu “II Weekend legend i tradycji bydgoskich”, należący do inicjatywy “Larperiada - cykl spotkań z kulturą przeżywania”.

______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres  wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl