logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

RDZA | KUST

2019-06-01 21:00
2019-06-01 23:00
Mózg
Koncert
Mózg

Przed Państwem podwójne wydarzenie muzyczne. Podczas pierwszego setu znajdziemy się w całkiem innym miejscu, niż do którego pierwotnie idziemy, odkrywając nastrój rytualnych pieśni. Następnie improwizujący duet Jarka Majewskiego i Jacka Buhla, a zarazem pierwszy oficjalny koncert RDZY. Szczegóły niżej.
| RDZA
RDZA to bydgoski duet dzielący się z Wami czystą ekspresją improwizacji. Przestrzenie dźwiękowe wybijane i wygłaskane na perkusji przez Jacka Buhla przeplatają się z dźwiękami wyszarpanymi z ciszy przez Jarka Majewskiego na strunach kontrabasu wzmocnionego. starym lampowym wzmacniaczem. Dźwięki te kumulują się, falują, opadają, szeleszczą, wizgają i żrą jak rdza.

| KUST
Muzyka zespołu oparta jest na słowiańskich pieśniach obrzędowych, głównie tych rejestrowanych podczas badań terenowych, prowadzonych przez członków grupy na terenie Dolnego Śląska, Łęczyckiego czy Polesia Ukraińskiego i Białoruskiego. Są to pieśni okolicznościowe z roku kalendarzowego, jak i z rytuałów rodzinnych – weselne, pogrzebowe, wiosenne, przesilenia letniego, żniwne czy kolędy zimowe. Zespół dąży do tego, aby muzyczna warstwa tworzona na bazie pieśni oddawała charakter i atmosferę konkretnych rytuałów.
Instrumentaliści płynnie poruszają się w gatunkach: industrial, drone, noise, ambient, a ich doświadczenie odbija się w kompozycjach utworów. Skupiają się na dynamice i teksturze dźwięku, atonalności. Oprócz standardowego instrumentarium (bas, gitara, wiolonczela, synth) używają instrumentów wykorzystywanych w danych rytach: gongów, piszczałek, rogów, dzwonków, kołatek.
Kust, czyli krzak - to poleski obrzęd wiosenno-letni odbywający się podczas święta Trójcy Świętej, wiążący się z pamięcią przodków. Kobiety przebierają dziewczynkę za krzak – stosując liście klonu, brzeziny, tataraku – i prowadzą ją po wsi, śpiewając.

KUST tworzą:
Joanna Skowrońska – śpiew
Joanna Gancarczyk – śpiew
Marta Derejczyk – śpiew, wiolonczela
Rafał Kołacki - synth, duduk, piszczałki, gong, przeszkadzajki, dzwonki
Mikołaj Zieliński – gitara basowa, gitara, EHX Superego
Tadeusz Skowroński - gitara, feed, looper

wstęp: 20 PLN

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl