BYDGOSZCZ W SIECI MIAST KREATYWNYCH UNESCO

31 października 2023 roku Bydgoszcz uzyskała tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie muzyki. Tym samym stała się szóstym polskim miastem w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO utworzony został w 2004 roku, aby wspierać współpracę miast, które uznają kreatywność i rozwój przemysłów kulturalnych jako strategiczny czynnik zrównoważonego rozwoju. Do Sieci należy sześć polskich miast: w roku 2013 tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury uzyskał Kraków, w 2015 Katowice – w dziedzinie muzyki, a w 2017 Łódź – w dziedzinie filmu, w 2019 Wrocław – w dziedzinie literatury, w 2021 r. Gdynia – w dziedzinie filmu oraz Bydgoszcz.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje siedem dziedzin kreatywności: literatura, muzyka, film, rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa, wzornictwo, gastronomia oraz sztuka mediów. Obecnie Sieć zrzesza 350 miast reprezentujących powyższe pola aktywności kulturalnej: https://www.unesco.org/en/creative-cities/grid?hub=80094

Pełnomocniczką Prezydenta Miasta ds. aplikacji do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO została Pani Iwona Waszkiewicz, Zastępczyni Prezydenta Bydgoszczy, a koordynację procesu tworzenia przygotowania aplikacji przyjęła Pani Marzena Matowska, dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, która włączyła w prace nad projektem szeroko rozumiane środowisko muzyczne. W prace nad aplikacją zaangażowały się m.in. bydgoskie instytucje kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych, artyści, szkoły, uczelnie wyższe oraz przedstawiciele Miasta.

Kluczowym efektem tej szeroko zakrojonej współpracy było powstanie aplikacji, zawierającej sześć projektów, zarówno artystycznych jak i edukacyjnych oraz badawczych, w tym trzy projekty lokalne i trzy międzynarodowe.

Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Bydgoszczy z dnia 14 grudnia 2023 roku koordynatorem Programu Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Pełnomocniczką Prezydenta Miasta ds. realizacji Programu jest Pani Iwona Waszkiewicz, Zastępczyni Prezydenta Bydgoszczy.

Przystąpienie Bydgoszczy do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jest naturalną konsekwencją ewolucji podejścia do kultury, która w naszym mieście trwa od Bydgoskiego Kongresu Kultury i następujących po nim wydarzeń: podpisania Paktu dla Kultury, stworzenia Obywatelskiej Strategii Rozwoju Kultury i wynikającej z niej strategii miejskiej.

Obecność Bydgoszczy w Sieci UNESCO to szansa nie tylko na rozwijanie i realizację projektów, ale przede wszystkim szansa na nawiązanie współpracy z innymi Miastami Muzyki UNESCO i tym samym wzmocnienie współpracy międzynarodowej, wymiana dobrych praktyk, a także perspektywa rozwoju.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: http://www.bydgoszczmusic.com/index.html