Trasa S5. Dwiema jezdniami do Poznania. Raport nr 39

Z końcem października udostępniony dla ruchu został kolejny odcinek drogi S5 pomiędzy węzłami Bydgoszcz Błonie i Szubin Północ. Oznacza to, że z Bydgoszczy do Poznania można podróżować już dwiema jezdniami. Na trasie, do czasu zakończenia prac na węźle Rynarzewo, funkcjonować będzie tymczasowe rondo w Kruszynie Krajeńskim.

Nowy odcinek trasy S5 pomiędzy węzłami Bydgoszcz Błonie i Szubin Północ ma długość 10 kilometrów. Wykonawca zapewnił jego przejezdność od 30 października br. Udrożnienie obu jezdni pozwala już na płynny ruch z ważnej trasie komunikującej Metropolię Bydgoszcz z Poznaniem i autostradą A2 (Berlin-Warszawa). Znacznie skrócił się czas przejazdu pomiędzy Bydgoszczą i Poznaniem. Obecnie przejazd pomiędzy miastami zajmuje około godziny.

Termin zakończenia wszystkich prac został ze względu na szereg prac dodatkowych przesunięty na przyszły rok. Wykonawca nadal prowadzi prace na węźle Rynarzewo. Do czasu ich zakończenia w Kruszynie Krajeńskim funkcjonować będzie tymczasowe rondo. Warto w tym miejscu zachować szczególną ostrożność. Równocześnie prowadzone są prace związane z m.in. z budową ekranów dźwiękochłonnych, osłon przeciwolśnieniowych i dróg dojazdowych.

Warto wiedzieć

Budowa trasy S5 to uruchomiona w 2014 roku największa inwestycja drogowa  w regionie. Wzmocni potencjał Metropolii Bydgoszcz i regionu. Pochłonie około 3,4 mld zł. Inwestycja jest realizowana przez GDDKiA  przy potężnym dofinansowaniu unijnym. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności na ten cel trafiło prawie 1,8 mld zł. Cała trasa w województwie kujawsko-pomorskim ma długość 129 kilometrów. Kierowcy korzystają już z odcinka od granicy województwa do węzła Bydgoszcz Północ. Częścią trasy jest obwodnica Bydgoszczy.