Teatr Kameralny i Młyny Rothera wśród najlepszych

Rewitalizacja dawnego Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej oraz Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej znalazły się w gronie 10 najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce. Nagrody dla „Top Inwestycji Komunalnych 2022” wręczono podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Statuetkę dla Bydgoszczy odebrał zastępca prezydenta Michał Sztybel.

Konkurs Top Inwestycje Komunalne to doroczna inicjatywa serwisu Portalsamorządowy.pl i Grupy PTWP. Celem niezmiennie jest docenienie i nagrodzenie odważnych, prorozwojowych realizacji. W tym roku, wśród najlepszych projektów komunalnych znalazła się Rewitalizacja nieruchomości dawnego Teatru Kameralnego oraz Młynów Rothera. – Cieszę się, że docenione zostały te dwie inwestycje – obie w sercu miasta, obie przywracające zdegradowane budynki mieszkańcom. Zarówno Teatr Kameralny, jak i Młyny Rothera już tętnią życiem, są chętnie odwiedzane przez bydgoszczanki i bydgoszczan, ale też turystów. Szczególnie malowniczo położone w sercu Wyspy Młyńskiej Młyny Rothera są już dziś jedną z wizytówek miasta – mówi prezydent Rafał Bruski.

Więcej informacji na temat wszystkich tegorocznych nagrodzonych inwestycji można przeczytać TUTAJ.

Rewitalizacja Teatru Kameralnego

Inwestycja obejmowała przystosowanie istniejących dawnych obiektów do pełnienia funkcji kulturalno-edukacyjnych. W ramach robót budowlanych wykonano rozbudowę i przebudowę zespołu budynków Teatru Kameralnego (budynku zabytkowego rejestrowego oraz budynku znajdującego się w gminnej ewidencji zabytków) wraz z rozbiórką zabudowy kolidującej oraz rozbudową i budową infrastruktury towarzyszącej.

W efekcie powyższych prac powstał obiekt o powierzchni zabudowy ponad 1000 mkw., częściowo podpiwniczony, 4-kondygnacyjny. W przebudowanym i rozbudowanym budynku Teatru Kameralnego zlokalizowano m.in. salę teatralną ze sceną o powierzchni 226 mkw. i widownią mieszczącą 234 osoby wraz z kuluarami, salami prób oraz salą wielofunkcyjną na 50 osób.

Budynek wyposażony został w podnośniki oraz windy dla osób z niepełnosprawnościami, urządzenia technologii sceny, m.in. obrotową scenę, zapadnię sceniczną, sztankiety z wyciągarkami, pełną akustykę widowni oraz sceny, portal sceniczny, system inspicjenta oraz najnowsze wyposażenie z zakresu nagłośnienia i oświetlenia scenicznego.

• Wartość inwestycji: 30,4 mln zł
  • Data zakończenia inwestycji: 30.09.2021 r. (pozwolenie na użytkowanie)
  • Finansowanie inwestycji: środki unijne z RPO - 12,4 mln zł, wkład własny

Rewitalizacja Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej

Inwestycja polegała na wykonaniu robót budowlano-konserwatorskich oraz montażowych. W zabytkowym kompleksie budynków Młyna Rothera obejmujących obiekt młyna, spichrzy: zbożowego oraz mącznego i tzw. łazienek, w tym również rozbudowę kompleksu o garaż, zlokalizowane nad garażem tarasy z budynkiem kawiarni i fontannę. Inwestycja realizowana była w latach 2015-2021 i została rozpoczęta od robót zabezpieczających zabytkową substancję obiektu przejętego przez Miasto Bydgoszcz w 2014 roku.

Główne roboty budowlane i prace konserwatorskie przeprowadzone zostały natomiast w latach 2018-2021. W ramach wykonanych prac w kompleksie zaplanowano przestrzeń kulturalno-edukacyjną prowadzoną przez samorządową instytucję kultury pn. „Park Kultury”. Kompleks mieści sale wystawiennicze przeznaczone na wystawy stałe i tymczasowe, sale konferencyjne, edukacyjne, warsztatowe, pomieszczenia biurowe i techniczne. W kompleksie funkcjonować będą również dwie dwukondygnacyjne restauracje, kawiarnia (na tarasie) oraz mała gastronomia w budynku tzw. łazienek. Na dachu budynku młyna zlokalizowano otwarty taras widokowy.

• Wartość inwestycji: 110,4 mln zł
  • Data zakończenia inwestycji: kwiecień 2021 r. (pozwolenie na użytkowanie)
  • Finansowanie inwestycji: środki unijne z POIiŚ – 13,5 mln zł i RPO - 10,5 mln zł, wkład własny