logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rewitalizacja Starego Fordonu. Coraz więcej prac. Raport nr 30




Ruszają pierwsze prace na Rynku w Starym Fordonie. Nad Wisłą kontynuowane są roboty przy nabrzeżu. Nowe elewacje zyskują miejskie budynki. Rewitalizowane są również uliczki i tereny zielone pomiędzy ulicą Bydgoską i brzegiem Wisły. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć z postępu prac.


- Stary Fordon od momentu włączenia do Bydgoszczy był marginalizowany – mówi prezydent Bydgoszczy. -  Wcześniej nie dostrzegano olbrzymiego potencjału związanego m.in. z położeniem nad rzeką, historią oraz zaangażowaniem lokalnej społeczności.  Dlatego  na jego rewitalizację zabezpieczyliśmy potężne środki, ponad 45 mln zł. Korzystamy, przy tym z dużego wsparcia funduszy unijnych. Dzięki nim nie tylko powstaje bezpieczna i przyjazna infrastruktura dla mieszkańców tej części Bydgoszczy. Tworzymy miejsce, które z pewnością będzie zachęcać do odpoczynku i rekreacji również bydgoszczan z innych osiedli oraz turystów. Obecnie Stary Fordon to wielki plac budowy. Jednak już dziś widać, że idziemy w dobrą stronę.


Wczoraj rozpoczęły się pierwsze prace przy rewitalizacji Rynku. Wygrodzono część płyty. Zamknięto dla ruchu jego wschodnią jezdnię (wjazd w kierunku ulicy Cechowej). Rozbierane są już betonowe nawierzchnie.  W ramach tego zadania pojawią się m.in. stylowe chodniki, więcej zieleni, mała architektura oraz szereg innych rozwiązań podnoszących estetykę.

Ważnym elementem zrewitalizowanego placu będzie fontanna zlokalizowana będzie we wschodniej części placu. Będzie miała formę płytkiej, 5-centymetrowej niecki. Poziom płyty rynku i niecki będą płynnie połączone. Rozwiązanie to umożliwi, zależnie od zamiaru, korzystanie z całej powierzchni rynku przy wyłączonych dyszach i upuszczeniu wody do zbiornika lub wypełnienie pola całej niecki wodą.

Coraz bardziej zaawansowane prace prowadzone są przy nabrzeżu. Umocnione zostało ono szczelnymi ściankami.  Przygotowana została też konstrukcja slipu, który umożliwi docelowo wodowanie małych jednostek.

Obecnie trwają też roboty przy pogłębianiu dna pod narzuty kamienne i gabiony, a także wykonywane jest profilowanie mas ziemnych pod „chude” betony będące podstawą  konstrukcji nabrzeży. Zaawansowanie prac przekracza już 30 procent.

Do nabrzeża prowadzić będzie rozbudowana ul. A. Frycza Modrzewskiego. Będzie ona wyposażona w chodniki. Część z nich została już ułożona. Na jezdni ułożona zostanie kamienna kostka. Prace trwają również na sąsiednich ulicach Zakładowej i Promenada.

Również ul. Rybaki zyskuje już brukowaną nawierzchnię i chodniki z betonowych płyt. Prowadzi będzie ona w kierunku wału wiślanego, który już teraz jest popularną trasą spacerową.

Warto podkreślić, że przy nabrzeżu wiślanym na cele rekreacyjne zagospodarowane zostaną tereny zielone. Zaplanowano między innymi budowę: boiska, toru do jazdy wyczynowej rowerem, miejsc wypoczynku, placu zabaw, ścianek do wspinaczki.

Jeszcze w tym roku zakończy się rewitalizacja 7 miejskich kamienic. Część z nich cieszy już oko odnowionymi elewacjami.

Realizacja tego projektu oznacza, że w tej części miasta powstanie 37 mieszkań, 6 lokali użytkowych, i zlikwidowane zostaną stare piece na węgiel. Prace mają kompleksowy charakter. Obejmują również oficyny i rewitalizację podwórek.

Część  projektów poprawiających estetykę Starego Fordonu została już zakończona. To między innymi przebudowa ulicy Bydgoskiej i Celnej oraz utworzenie miejsc rekreacji. Miejskie dotacje wspierały prace w zabytkowych kościołach.