logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Remonty kamienic przy ul. Wrocławskiej na półmetku




Na półmetku są już prace przy remoncie miejskich kamienic przy ul. Wrocławskiej na Okolu. W gruntownie zmodernizowanych budynkach urządzonych zostanie 11 mieszkań. Część z nich będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wcześniej szereg prac zrealizowano przy sąsiadującym gmachu dawnego teatru.


Prace przy ul. Wrocławskiej prowadzone są na zlecenie ADM w kamienicach z numerami 9 i 11. Dwukondygnacyjne budynki stanowią część zachodniej pierzei tej ulicy prowadzącej od Grunwaldzkiej w kierunku Starego Kanału Bydgoskiego.

Roboty budowlane obejmują przebudowę lokali mieszkalnych i zmianę sposobu użytkowania pomieszczenia piwnicznego na pomieszczenie węzła ciepłowniczego. Z budynków zniknęły już piece i są wyposażone w nowe instalacje centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazową i elektryczną. Oba budynki są ocieplane i zyskują nowe elewacje. Gruntowny remont przechodzą też klatki schodowe. Wprowadzimy rozwiązania ułatwiające korzystanie z lokali przez osoby z niepełnosprawnościami. Uporządkowane zostaną podwórka. Koszt inwestycji to 2 mln zł. Prace są już na półmetku.



Zakończenie inwestycji planowane jest jesienią. Zadanie dofinansowane jest ze środków unijnych na inwestycje w infrastrukturę mieszkań socjalnych, wspomaganych i chronionych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Europejskie dofinansowanie to ok. 85 procent kosztów zadania.

Warto podkreślić, że wcześniej odnowiona została elewacja zespołu zabudowań dawnego teatru. W ostatnich latach remont obiektu był wspierany z Bydgoskiego Programu Ochrony Zabytków. Właścicielowi udało się zrealizować również wiele robót we wnętrzach budynków. Zespół tych murowanych zabudowań przy ul. Wrocławskiej 7 o charakterze restauracyjnym i teatralnym powstał pod koniec XIX wieku. Tego typu obiekty były ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu oraz życia towarzyskiego. W 1972 roku obiekty zajęła firma Pasamon, która prowadziła filię głównego zakładu. Następnie w zabudowaniach funkcjonował komis meblowy. Od 2013 roku nowy właściciel stara się przywrócić obiektom pierwotną funkcję. Budynek chociaż pełnił  funkcję produkcyjną, nie stracił swojego uroku. Zachowały się w nim charakterystyczne, secesyjne zdobienia. Największa sala ma 780 metrów kwadratowych i może pomieścić około  600 osób.

Dzięki tym pracom cała zachodnia pierzeja ul. Wrocławskiej, pomiędzy Starym Kanałem Bydgoskim i ul. Grunwaldzką, nabierze schludnego wyglądu. Równocześnie na Okoleu realizujemy szereg innych zadań poprawiających estetykę osiedla. To między innymi kolejne remonty chodników, kamienic wzdłuż ul. Jasnej oraz zagospodarowanie terenów do rekreacji.