Nowe mosty. Montują stalowe dźwigary. Raport nr 15

W poniedziałek (25 kwietnia) rozpoczął się montaż stalowych elementów nowych mostów nad Brdą. Są one przewożone na plac budowy, a następnie ustawiane na wcześniej zbudowanych podporach i przyczółkach. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć.

Najważniejszym elementem nowej inwestycji lepiej komunikującej Bartodzieje z Kapuściskami będą dwa obiekty mostowe w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. Konstrukcja dla tramwajów znajdzie się pomiędzy jezdniami. Most tramwajowy o długości 255 metrów, będzie nieco dłuższy niż przeprawa samochodów po stronie wschodniej (253 metry). Obiekt będzie miał charakter konstrukcji zespolonej stalowo-żelbetowej liczącej 5 przęseł.

Stalowe dźwigary zostały wcześniej przygotowane przez wykonawcę. W najbliższych dniach będą ustawiane na żelbetowych podporach tworząc stalowy pomost, który następnie zostanie zabetonowany.

Budowa nowych mostów, które usprawnią ruch między Kapuściskami i Bartodziejami to obecnie największa miejska inwestycja. Tylko prace budowlane pochłoną ponad 153 mln złotych. Inwestycja została uruchomiana po zakończeniu kilku innych dużych zadań: zakończonej rozbudowie ulicy Kujawskiej oraz budowie systemu buspasów. Te zadania również zostały sfinansowane z wykorzystaniem środków unijnych. Wszystkie tego typu projekty musimy zakończyć i rozliczyć do końca 2023 roku.