Nowe biurowce i apartamentowce w centrum miasta

Wkrótce ruszy budowa biurowców i budynków mieszkalnych na terenach po dawnym Torbydzie. Projekt został już zatwierdzony – w sumie przy Trasie Uniwersyteckiej powstanie pięć nowoczesnych budynków.

Inwestycja ma rozpocząć się w ciągu najbliższych kilku dni - na terenach po dawnym Tobydzie, pomiędzy ulicami Ogińskiego, Chopina i Moniuszki pojawiły się już pierwsze maszyny.

Miasto wydało już pozwolenie na budowę I etapu inwestycji pn. „Zespół budynków usługowo-handlowych i mieszalnych wielorodzinnych wraz z niezbędną infrastrukturą drogową i techniczną”. Powstanie tam w sumie pięć budynków. Budowa rozpocznie się od pięciokondygnacyjnego biurowca Preludium - na parterze znajdować się będą lokale handlowo-usługowe dostępne bezpośrednio z ulicy Ogińskiego oraz reprezentacyjny hol wejściowy prowadzący do części biurowej. Wszystkie piętra budynku zajmują biura przeznaczone do indywidualnej aranżacji, z możliwością zachowania przestrzeni typu open space. Budynek będzie spełniał wszystkie wymagania stawiane współczesnym obiektom biurowym klasy „A”. Na najemców czeka ponad 7 tys. m kw.

W I etapie inwestycji powstanie także budynek mieszkalny „Apartamenty przy Chopina”, który znajdzie się za fasadą biurowca przy ul. Jagiellońskiej, tym samym uzupełniając zachodnią pierzeję ulicy Chopina. W Apartamentach znajdzie się 50 mieszkań i hala garażowa na 52 stanowiska.

W kolejnym etapie inwestycji ma powstać jeszcze jeden pięciokondygnacyjny gmach przy ul. Ogińskiego z przeznaczeniem na hotel. Wraz z biurowcem ma stanowić naturalną barierę akustyczną oddzielająca mieszkalną część osiedla od jednej z głównych ulic miasta.

Na ostatnich kondygnacjach budynków mieszkalnych powstaną apartamenty typu studio z antresolami i przestronnymi tarasami.

Parkingi będą ulokowane w podziemiu, ale znajdzie się także miejsce na niewielki parking naziemny. Co ważne, wokół budynków powstanie plac miejski obsadzony zielenią.

Projekt powstał zgodnie z wytycznymi planu miejscowego i został zaakceptowany przez miejskiego konserwatora zabytków.  Architekci zadbali o to, aby wpasować nową zabudowę w istniejącą, złożoną przede wszystkim z przedwojennych kamienic i modernistycznych budynków ulicy Chopina.

Budowa dwóch pierwszych budynków ma potrwać rok.