Dawny dworzec towarowy wypięknieje

Inwestor zabudowujący północną część Bocianowa pracuje nad projektem renowacji i przebudowy dawnego dworca towarowego przy ul. Rycerskiej. Gmach zyska nowe funkcje i ma stanowić estetyczną naturalną bramę do tej części Śródmieścia. Wcześniej uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który sprzyja rewitalizacji dawnych terenach magazynowo-przemysłowych.

Tereny pomiędzy ulicami Rycerską, Świecką i Pomorską przez wiele lat były zapleczem dla bydgoskiego węzła kolejowego. Ich intensywny rozwój rozpoczął się z chwilą zakupu działki po wyrobisku pod ekspedycję towarową. Parcelę przy ul. Rycerskiej Królewska Dyrekcja Kolejowa nabyła już w 1907 roku. Budynek dworca towarowego powstał około 1912 roku. Gmach z częścią administracyjną zamykający perspektywę ul. Zygmunta Augusta założony został na planie prostokąta o podstawie około 74 metrów. Dobudowano do niego dwa skrzydła z rampami przylegające do torów po stronie północnej (część przeznaczona do załadunku ) i południowej (do rozładunku). Budynek wyposażono w oświetlenie, wodociąg i ogrzewanie parowe. Wybrukowano wokół niego wszystkie drogi i place. Dworzec posiadał 6 zadaszonych torów. W ciągu jednego dnia dokonywano przeładunku około 400 ton towarów. Obiekt  miał charakter stacji  czołowej – tory wybiegały tylko w jedną stronę, w kierunku ulicy Gdańskiej.

Główny gmach w środkowej części liczy 2 kondygnacje oraz poddasze. Wejście zostało zwieńczone szczytem. W poddasze wkomponowano dwie lukarny. Część z głównym wejściem zdobiona jest pilastrami. Dach pokryto dachówką. Skrajne części obiektu są jednokondygnacyjne. W budynku frontowym przez lata funkcjonował m.in. skład celny a także lokale mieszkalne.

Usługi i stylowe mieszkania

Obecnie rewitalizacji tego miejsca podjęła się bydgoska grupa deweloperska Moderator. Inwestor planuje zabudowę obszaru znajdującego się pomiędzy ulica Rycerską i Pomorską nowoczesną, spójna zabudową. Inwestycja realizowana będzie etapami. W pierwszej kolejności bliżej ul. Pomorskiej powstaje osiedle Industria. Ma ono harmonijnie połączyć przemysłową historię z nowoczesną architekturą. Na pierwszy etap osiedla składa się 5 budynków z windami, podziemną halą garażową i przestronnymi częściami wspólnymi. Na terenie zaplanowano utworzenie stacji do ładowania samochodów elektrycznych.

W ramach całego projektu inwestor zakłada remont budynku dworca towarowego i nadanie mu nowych funkcji. Zadaszone rampy nie miały wartości zabytkowej, zostały więc wyburzone, a teren uporządkowany. Budynek dawnego dworca, został wstępnie przygotowany do prac remontowych. Zgodnie z planem zostanie pieczołowicie zrewitalizowany i będzie pełnił funkcje naturalnej bramy do osiedla. Na parterze miejsce znajdą lokale użytkowe, a na wyższych kondygnacjach, stylowe mieszkania.

Zgodnie z planem

By ułatwić prowadzenie rewitalizacji tej części miasta, Miejska Pracownia Urbanistyczna przygotowała  dla tych terenów miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Został on uchwalony przez Radę Miasta pod koniec ubiegłego roku. Tego typu opracowania oznaczają nie tylko szybszą możliwość realizacji nowej zabudowy, ale również szybszy proces rewitalizacji istniejących budynków. Analizowany jest jeszcze wybór optymalnej trasy tramwajowej przez tę część miasta pomiędzy pętlą na ul. Rycerskiej oraz ul. Gdańską.

Wizualizacje dworca: Grupa Moderator