Zabawa i odpoczynek nad brzegiem Starego Kanału Bydgoskiego

Przygotowujemy się do realizacji kolejnej dużej inwestycji związanej z rewitalizacją terenów nad Starym Kanałem Bydgoskim. Przy bulwarze Sebastiana Malinowskiego stworzymy atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku i urządzimy duży plac zabaw. Zadnie wygrało głosowanie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim w kategorii projektów ponadosiedlowych. Zlecamy prace projektowe.

Po raz kolejny najwięcej głosów w kategorii dużych projektów zdobył Kanał Bydgoski. Pomysł budowy kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego poparło ponad 2300 bydgoszczan. W pierwszej kolejności powstanie dokumentacja projektowa.

Nowe miejsce do odpoczynku w cieniu wiekowych drzew powstanie przy bulwarze Sebastiana Malinowskiego pomiędzy torami kolejowymi, a ulicą Kraszewskiego. Zamontowany zostanie tam szereg atrakcyjnych urządzeń, które mają zachęcać młodych mieszkańców do zabawy na świeżym powietrzu. Wstępnie zakładamy, że będą one nawiązywać do otaczającej teren przyrody, roślin znajdujących się nad Kanałem. Część placu przeznaczona dla najmłodszych dzieci zostanie ogrodzona. Plac ma nawiązywać swoim wyglądem i wyposażeniem  pomagać lepiej zrozumieć ważną rolę pszczół. To nawiązanie do utworzonej wcześniej pasieki. Wyposażony zostanie w gumowe figury pszczół, trampoliny i piaskownice z charakterystycznym motywem plastra miodu oraz wiele innych ciekawych urządzeń jak huśtawki,  czy zjeżdżalnie. Ważną częścią projektu będzie zorganizowanie zieleni towarzyszącej w postaci kwitów, bylin, łąk kwietnych. Słoneczna część polany zostanie natomiast wykorzystana na strefę wypoczynku dla rodziców z parkowymi leżakami.

Dużo projektów już zrealizowanych

Po podpisaniu umowy prace nad dokumentacją zajmą około 2 miesięcy. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń zlecimy prace budowlane. Na jego realizację całego zadania zabezpieczyliśmy w budżecie miasta ponad 1,5 mln zł. To kontynuacja prac rozpoczętych w ostatnich latach. W ostatnich latach dzięki BBO nad Kanałem Bydgoskim zrealizowaliśmy szereg innych zadań. To między innymi:

• remont części ścieżek i budowa drogi rowerowej
  • nasadzenia drzew, krzewów i łąki kwietnej
  • budowa wybiegu dla psów

Zielony zakątek Bydgoszczy

Otoczenie Starego Kanału Bydgoskiego jest pod względem przyrodniczym unikatowe w skali całego kraju. Na tym stosunkowo niewielkim obszarze, o powierzchni około 47 ha, skupionych jest wyjątkowo dużo cennych elementów, zarówno szaty roślinnej, jak i przedstawicieli świata zwierząt. Walory krajobrazowe, poza samym Kanałem, podnosi obecność licznych, okazałych drzew. Więcej informacji o historii Starego Kanału Bydgoskiego oraz otaczających go terenów zielonych znajduje się na stronie www.czystabydgoszcz.pl