Wiosenne porządki ruszyły na dobre

Jak co roku miasto Bydgoszczy przystąpiło do oczyszczania po zimie chodników, jezdni, ścieżek rowerowych i schodów. Prace porządkowe rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu, potrwają do końca kwietnia.

Oczyszczanie polega na ręcznym lub mechanicznym usuwaniu piasku, śmieci i innych nieczystości oraz chwastów i traw z całej powierzchni chodników, ścieżek rowerowych, schodów i przejść oraz przylegających do nich części jezdni. Jest wykonywane ręcznie z użyciem szczotek, mioteł, łopat itp. lub mechanicznie za pomocą małych zamiatarek mechanicznych do zamiatania chodników, specjalnych odkurzaczy, wypalarek do chwastów, bądź z zastosowaniem bezpiecznych środków chwastobójczych.

Po zimie porządkami objęte jest w sumie 586 tys. m kw. chodników i ścieżek rowerowych oraz 441 km jezdni. Warto dodać, że oczyszczanie nie jest jednorazową akcją pozimową.

Miasto wykonuje bieżące prace w zakresie utrzymania czystości i porządku miejskich terenów:

• 203 km jezdni – oczyszczane 8 razy w roku
  • 171 km jezdni – oczyszczane 4  razy w roku
  • 66 km jezdni  - oczyszczane 2 razy w roku
  • 666 tyś m2 chodników i ścieżek rowerowych – oczyszczane interwencyjne w miarę potrzeb w ciągu całego roku
  • 190 tyś m2 przystanków – oczyszczanych systematycznie
  • 3680 szt. koszy przyulicznych i parkowych – opróżnianych systematycznie
  • 609 ha zieleni przyulicznej i parkowej – oczyszczanych systematycznie

Także tereny, na których zlokalizowane są: place zabaw, siłownie zewnętrzne, skate parki urządzenia do kalisteniki, tory do jazdy na rowerach są sprawdzane i sprzątane regularnie. Marzec jest pierwszym w roku miesiącem, w którym częstotliwość sprzątania wzrasta dwukrotnie - do października czynności te wykonywane są cztery razy w miesiącu.