logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Szykujemy Ostromecko na kolejny sezon




Park w Ostromecku przygotowuje się do kolejnego letniego sezonu. Trwa przetarg na pakiet prac mających na celu utrzymanie i konserwację zabytkowego założenia. To jeden z najpiękniejszych parków w całej Polsce. Chcemy, by nadal zachwycał bydgoszczan i turystów.


Park pałacowy w Ostromecku zajmuje  obszar 36 ha, na którym oprócz bujnych lasów i wkomponowanych w nie ogrodów znajdują się prawdziwe architektoniczne perły. To pałace – Nowy i Stary – obydwa otwarte dla zwiedzających. Ostromecki krajobraz to dzieło Petera Josepha Lennégo, wybitnego pruskiego planisty i architekta krajobrazu. Lenné, z tytułem ogrodnika królewskiego, w ciągu swojej kariery założył ponad 250 ogrodów. Jego wizytówką do dziś słynne na całym świecie są m. in. ogrody w Sanssouci w Poczdamie, Tiergarten w Berlinie, a także ogrody we Frankfurcie nad Odrą, Lipsku czy Wiedniu. Na terenie Polski najlepszą i najciekawszą jego realizacją jest właśnie Ostromecko.

Eleganckie trawniki i kwitnące klomby

Z myślą o jej jak najlepszym utrzymaniu zlecamy cały pakiet prac agrotechnicznych. Obejmą one między innymi:

  • utrzymanie czystości terenów  zieleni parkowej i stawów
  • pielęgnację trawników dywanowych, łąkowych i parkowych
  • pielęgnacja drzewostanu, żywopłotów, innych roślin oraz  ogrodu różanego
  • pielęgnacja młodych nasadzeń drzew
  • obsadzenie klombów kobierców i waz i donic roślinami jednorocznymi
  • ochrona m.in. kasztanowców przed szkodnikami
  • kontynuację nasadzeń drzew i krzewów
  • renowacje elementów małej architektury
  • konserwacja systemu automatycznego nawadniania

Obecnie trwa przetarg, który wyłoni wykonawców tych prac. Będą one sukcesywnie realizowane w okresie od lutego br. aż do stycznia przyszłego roku. Podmioty zainteresowane realizacją prac agrotechnicznych mogą zapoznać się ze szczegółowymi warunkami zamówienia TUTAJ. Równocześnie w budżecie miasta zabezpieczyliśmy też środki na  kontynuowanie prac przy modernizacji zespołu pałacowo-parkowego. Część środków trafi m.in. na przebudowę i konserwację elementów architektury ogrodowej (pergoli, ławek, ozdobnych balustrad).

Idealne miejsce do odpoczynku

Przestrzeń wokół  zabytkowych pałaców to miejsce idealne do długich spacerów, rodzinnych pikników i odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku. To także wymarzona przestrzeń dla wszystkich miłośników przyrody i obowiązkowy przystanek dla tych, którzy lubią łączyć rekreację z porządną dawką historii.

Na terenie parku pałacowego znajduje się ok. 4,5 tysiąca drzew. Ponad 60 z nich to pomniki przyrody. Część rosła tu na długo przed budową pałaców, wiele z nich zasadzono podczas projektowania ogrodów przy posiadłościach.

Talent Lennégo szedł w parze z jedną ważną dewizą, której trzymał się przy niemal każdym projektowaniu krajobrazu – szacunek do samej przyrody. Tym samym wkomponowywał rezydencjalne ogrody w otaczające posiadłości tereny leśne. To dlatego park w Ostromecku wygląda tak, jakby ingerencja ludzkiej ręki ograniczona była do strzyżenia trawników i sadzenia kwiatów przy pałacowych tarasach. W rzeczywistości to przemyślana koncepcja.

Na terenie parku znajduje się Mauzoleum, dawne miejsce spoczynku rodzin Schönbornów i Alvenslebenów, w przeszłości – właścicieli Ostromecka. Powstało w 1887 roku jako przykapliczny cmentarz. Zbudowane zostało na planie czworoboku i otoczone ceglanym murem. Prowadzą do niego dwie bramy – posadzka przy wejściu głównym ozdobiona jest efektowną mozaiką, a całość budowli porośnięta jest bluszczem.

W sezonie letnim warto zajrzeć także do włoskiego ogrodu znajdującego się w pobliżu Pałacu Starego. W ostromeckim rosarium, otoczone lawendą i bukszpanem, rosną w równych kwaterach róże – ich odmiany zostały dobrane w taki sposób, aby ogród kwitł od wiosny aż do wczesnej jesieni. Pośrodku stoi fontanna z kamienną rzeźbą. Za żywopłotem jest staw – znad jego brzegu, pnąc się w górę niezwykle efektowną czteroszpalerową aleją lipową, a potem kamiennymi schodami, dojdziemy do Pałacu Starego.

Niegdyś w obrębie parku znajdowała się również bażantarnia, ostoja jeleni oraz sady.