Rewitalizacja Starego Fordonu. Sportowa polana i spacerowa trasa w budowie. Raport nr 53

Trwają zaawansowane prace przy zagospodarowaniu terenów rekreacyjnych pomiędzy wybudowanym wcześniej nabrzeżem i przebudowaną ulicą Promenada. To jeden z ostatnich etapów kompleksowej rewitalizacji Starego Fordonu. Na polanie powstaną między innymi plac zabaw, skatepark, plenerowa siłownia, ścianki wspinaczkowe, boisko do siatkówki, a po drugiej stronie ul. A. Frycza-Modrzewskiego pumptruck. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć.

Teren pomiędzy nabrzeżem i ulicą ma pełnić przede wszystkim funkcje sportowe. Zgodnie z projektem powstanie tam kilka atrakcji. Najważniejsze z nich to: boisko do siatkówki plażowej, skatepark, ścianki wspinaczkowe, letnia siłownia i plac zabaw dla dzieci. Na terenie znajdować się będą ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci. Po wschodniej stronie ul. A. Frycza-Modrzewskiego, stanowiącej dojazd do nabrzeża powstaje też pumptruck. Zarówno teren sportowy, jak i promenada wraz z dojściami zostaną oświetlone oraz objęte monitoringiem. Dodatkowo tereny sportowo-rekreacyjne zostaną też skomunikowane ścieżkami rowerowymi z nabrzeżem i ul. Promenada. Zarezerwowano poza tym miejsce na ustawienie tymczasowej sceny.

Obecnie teren, który stanowił zaplecze budowy w czasie przebudowy ulic i budowy nabrzeża został oczyszczony i zniwelowany. Wkrótce zacznie się montaż infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Trwa także układanie kabli pod przyszłe oświetlenia i kamery.

Wykonawca kontynuuje jeszcze prace nad budową ścieżki  pieszo rowerowej na ul. Promenada na wysokości aresztu. Rozpoczęły się także prace ziemne przy fragmencie ulicy Nad Wisłą, która umożliwi zjazd na Promenadę od strony mostu fordońskiego im R. Modrzejewskiego.

Ostatnim etapem inwestycji będą nasadzenia. Wzdłuż zrewitalizowanej ulicy Promenada, Nad Wisłą czy Filomatów zasadzonych zostanie łącznie ponad 130 drzew.

Wśród nich znajdą się między innymi charakterystyczne dla terenów zalewowych wierzby, a także częściej sadzone w mieście klony, lipy i głogi. Na skarpach sadzonych będzie  kilka tysięcy kolorowych krzewów oraz innych roślin.

Wykonawca zrealizował już około 70% zakresu wszystkich prac. Zakończenie robót i odbiory planowane są po wakacjach. W grudniu ubiegłego roku do użytku oddane zostało także przebudowane nabrzeże. Więcej informacji o tej inwestycji znajduje się TUTAJ.

Szereg innych zadań związanych z rewitalizację Starego Fordonu zrealizowanych zostało także w poprzednich latach.

Rewitalizacja Starego Fordonu:

• Przebudowa ul. Bydgoskiej – 6 mln zł (zakończona)
  • Modernizacja miejskich kamienic – 9 mln zł (zakończona)
  • Rewitalizacja Rynku – 7 mln zł (zakończona)
  • Budowa nabrzeża – 8 mln zł (zakończona)
  • Przebudowa uliczek i urządzenie terenów rekreacyjnych – 26 mln zł (zakończenie w tym roku)