Rewitalizacja placu Kościeleckich. Radni zwiększyli budżet. Raport nr 3

Radni zgodzili się na zwiększenie środków na rewitalizację placu Kościeleckich. Otwiera to drogę do rozstrzygnięcia przetargu. Zachowane zostaną istniejące kasztanowce. Wprowadzone zostaną nowe nasadzenia. Piesi zyskają równe estetyczne chodniki w śródmiejskim stylu. Rozwiążemy też problem zalewania jezdni po ulewach.

Plan kompleksowej rewitalizacji jednej z bram do salonu Bydgoszczy został przygotowany w ubiegłym roku. Zależy nam na dostosowaniu estetyki do nowych lub zrewitalizowanych obiektów otaczających skwer. W ostatniej dekadzie na działce przekazanej przez miasto powstała nowa część  Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, a istniejący zabytkowy gmach odrestaurowano. W miejscu dawnego placu manewrowego powstał  nowoczesny biurowiec  K3. Rewaloryzacja zieleni jest też niezbędna ze względu  na pogarszający się stan fitosanitarny rosnących drzew.

Koszt prac budowlany oszacowany został na ponad 8 mln złotych. Najkorzystniejsza z trzech ofert w przetargu po aukcji elektronicznej to 9,25 mln zł. Wszyscy wykonawcy zadeklarowali 7-letni okres gwarancji. Zgoda radnych na zwiększenie środków na to zadanie pozwoli rozstrzygnąć przetarg i rozpocząć przygotowania do podpisania umowy. Przy realizacji zadania wykorzystamy zdobyte dofinansowanie centralne.

Deszczówka nawodni zieleń

W pierwszej kolejności powstanie podziemny zbiornik retencyjny od strony biurowca Immobile. To ważny element rozbudowy bydgoskiej kanalizacji deszczowej. Rozwiąże on problem zalewanych ulic. Zgromadzona woda będzie wykorzystywana do podlewania okolicznej zieleni w czasie braku opadów. MWIK wybrał już wykonawcę zadania, umowa podpisana zostanie po zakończeniu kontroli uprzedniej Urzędu Zamówień Publicznych.

Więcej drzew, roślin i miejsc do odpoczynku

Najważniejszym etapem będzie rewitalizacja terenów zielonych w centralnej części placu. W projekcie ujęliśmy wiele rozwiązań postulowanych przez mieszkańców oraz ekspertów. Wszystkie prace prowadzone będą z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie. Murki oporowe, które podniosły poziom placu zostaną obniżone, a spady obsadzone roślinami. Nawierzchnie alejek wyłożone zostaną materiałem mineralnym, dobrze przepuszczającym wodę. Przez środek placu wytyczona zostanie nowa centralna podkreślająca osiową kompozycję placu zgodną z historycznym wyglądem. Na skwerze zaprojektowano  dodatkowe murki z siedziskami i przestrzenie integracyjne. Nasadzenia roślin również podkreślą osiowy układ placu. Uzupełniony zostanie istniejący charakterystyczny szpaler kasztanowców. Plac zyska też nowe też stylowe oświetlenie.

Chodniki w śródmiejskim stylu

Ostatnim etapem rewitalizacji placu będzie przebudowa jezdni i chodników. Plac nadal pełni funkcję ważnego węzła komunikacyjnego. Stąd na jezdniach ułożona zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa. Stanowiska postojowe zostaną zabrukowane kamienną kostką. Odcinki przyległych jezdni (Przy Zamczysku oraz połączenie z ul. Długą), z których nie korzystają autobusy otrzymają nawierzchnię z bruku. Chodniki będą przebudowane zgodnie z historycznym wzorem. Zastosowane zostaną płytki układane w karo oraz kamienne opaski. Cześć chodników od strony ul. Bernardyńskiej otrzymała już nową nawierzchnię wraz z rozbudową ul. Kujawskiej.

Trochę historii

Obecną formę plac Kościeleckich zyskał na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas zniwelowano dawne zamkowe wzgórze i część miejskiej fosy, a następnie wytyczono prostokątny plac z dwiema jezdniami.  W pierwszych latach XX wieku wybudowana charakterystyczne obiekty: neogotycką farę ewangelicką (obecny kościół pw. św. Andrzeja Boboli), charakterystyczną halę targową oraz modernistyczny przytułek dla niemowląt, tzw. Augusta-Victoria-Heim (obecna siedziba Kujawsko-Pomorskiego Centrum  Kultury). Od 1935 do połowy lat 70. na placu funkcjonował dworzec autobusowy, który przeniesiono następnie na ul. Jagiellońską.  Plac Kościeleckich stał się wówczas ważnym węzłem dla miejskich linii autobusowych. Obecnie stanowi też centralny węzeł przesiadkowy dla wszystkich linii nocnych.