Przed nami dzień bez toreb foliowych

W najbliższą niedzielę, 23 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Opakowań Foliowych. Z tej okazji, w najbliższych dniach nasze ekologiczne maskotki będą zachęcać mieszkańców do rezygnacji z jednorazowych reklamówek.

Już dzisiaj zachęcamy, aby to ekologiczne święto obchodzić częściej niż raz w roku. Produkcja jednej torebki trwa mniej niż sekundę, służy nam średnio przez 20 minut, tyle co droga do domu, a rozkłada się blisko 400 lat! Szacuje się, że Polacy zużywają aż 160 kilogramów opakowań rocznie. Plastikowe torby zaśmiecają środowisko, zapychają kratki ściekowe na ulicach, zalegają na trawnikach i w lasach.

Jak uwolnić się od plastiku i uratować świat – proste rady dla każdego:

• zrezygnuj z jednorazowych reklamówek foliowych na rzecz wielorazowych toreb na zakupy, które masz zawsze przy sobie,
  • unikaj produktów nadmiernie opakowanych,
  • pakuj owoce i warzywa we własne wielorazowe woreczki i siatki,
  • zamiast folii używaj owijek z woskiem pszczelim,
  • nie używaj jednorazowych produktów plastikowych.

Warto wypracować sobie dobre nawyki zakupowe. W minionym roku rozdaliśmy mieszkańcom kilkaset worków na warzywa uszytych z materiałów z recyklingu. W najbliższy piątek i sobotę będziemy zachęcać mieszkańców Bydgoszczy do tego, by w czasie zakupów pamiętali o własnej torbie zamiast plastikowych jednorazówek. Nasze ekomaskotki - Bydgusia i Bydguś będą rozdawać bawełniane torby na zakupy: 21 stycznia (piątek), w godz. 15-18 w CH Rondo, przy ul. Kruszwickiej 1. Następnego dnia znajdziecie je w Focus Bydgoszcz, przy ul. Jagiellońskiej 39-47, w godz. 15-18.

Warto wiedzieć
Torba foliowa, reklamówka - lekka, tania, pojemna. Pojawiła się w 1959 roku za sprawą szwedzkiego wynalazcy Stena Gustafa Thulina jako alternatywa dla papierowych toreb powstających ze ścinanych drzew. Jeszcze niedawno była wyznacznikiem mody i stylu. Dzisiaj to poważne zagrożenie dla świata przyrody i naszego środowiska. Rocznie przez foliówki umiera na świecie 2 miliony zwierząt. Naukowcy ostrzegają, że jeśli nie zmienimy naszych przyzwyczajeń, w 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.