Pasieka w szpitalu? To możliwe!

Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy włączył się w działania Lokalnej Grupy Urbact „BeePathNet” mającej na celu popularyzację i rozwój pszczelarstwa w warunkach miejskich. Na niezagospodarowanych terenach zielonych stworzył pasiekę miejską i ekologiczną łąkę kwietną z sadem. Oficjalne otwarcie pasieki zaplanowano na 4 czerwca br.

Miasto Bydgoszcz dba o owady zapylające i bierze aktywny udział w międzynarodowym projekcie BeePathNet, którego celem jest popularyzacja i rozwój pszczelarstwa w warunkach miejskich oraz poprawa warunków bytowych owadów zapylających. W Bydgoszczy prowadzony jest od 2018 roku. Przez dwa lata wraz z innymi podmiotami zaangażowanymi w akcję uświadamialiśmy i edukowaliśmy. Dzięki temu w Bydgoszczy stale przybywa tych małych owadów zapylających. To nie tylko ekologiczna moda, ale przede wszystkim uzasadnione działanie na rzecz ochrony przyrody. Obserwowane trendy zmian klimatu, pogarszający się stan środowiska naturalnego oraz wzmożona urbanizacja negatywnie wpływa na populacje różnych gatunków owadów. Owady zapylające są oddanymi sojusznikami człowieka. Dzięki ich działalności możemy cieszyć się owocami roślin, warzywami czy kawą. Ponadto, pszczoły miodne dostarczają nam miód, pyłek i wosk pszczeli, szeroko wykorzystywany w kosmetyce.

Szybki rozwój miast, wzmożona zabudowa, sprawiają iż co raz mniej jest w nich terenów zielonych, parków, łąk, otwartych przestrzeni rekreacyjnych. Ograniczają się więc możliwości do swobodnego bytowania pszczół. Masowe wymieranie pszczół stanowi dziś problem ogólnoświatowy i dotyczy niestety także Polski. Problem dostrzegają od lat instytucje unijne. Już w 2011 roku Parlament Europejski wezwał kraje członkowskie do zwiększenia nakładów na ochronę pszczół. Komisja Europejska 2 lata później wprowadziła zakaz stosowania niektórych środków owadobójczych, zalecając otoczenie wszystkich owadów zapylających opieką.

Szpital postanowił wykorzystać posiadane tereny zielone do stworzenia pasieki miejskiej oraz ekologicznej łąki kwietnej wraz z sadem. Pozyskany ze szpitalnej pasieki miód będzie wręczany gościom w specjalnych, ozdobnych słoikach, co ma być jednym z elementów promocji szpitala jako instytucji przyjaznej środowisku.

Oficjalne otwarcie pasieki zaplanowano na piątek, 4 czerwca 2021 r. na godz. 10.00.

Warto wiedzieć:
Projekt BeePathNet pod nazwą „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie” jest realizowany przez Miasto Bydgoszcz w ramach Programu URBACT III 2014-2020 współfinansowanego ze środków UE - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Więcej o projekcie poczytacie tutaj.