Ożywimy betonowe ściany. Naturalną roślinnością!

Są ekologiczne, podnoszą walory estetyczne i są niezwykle praktyczne. Mowa o zielonych ścianach, które ozdabiają wiele budynków na całym świecie, a dzięki projektowi na rzecz czystszego powietrza powstaną także w Bydgoszczy.

Właśnie ogłosiliśmy przetarg na stworzenie ogrodów wertykalnych na ścianach trzech miejskich budynków. Stworzenie żywej zielonej konstrukcji, jest możliwe dzięki projektowi pn. "Czy wiesz czym oddychasz? - kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza LIFEMAPPINGAIR/PL". Działanie o charakterze pilotażowym ma zwrócić uwagę mieszkańców na problematykę zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych rejonach miasta.

4 zielone ściany zawisną na budynkach użyteczności publicznej. Miejsca, w których powstaną zostały wybrane nieprzypadkowo - to na tych obszarach odnotowujemy większe zanieczyszczenie powietrza. Są to: budynek Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej (tutaj powstaną 2 ściany), Miejskie Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego oraz Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Leszczyńskiego.

Po co buduje się ogrody wertykalne? Przede wszystkim poprawiają jakość powietrza, są świetnym filtrem dla zanieczyszczeń komunikacyjnych. Co więcej, zapewniają naturalną barierę akustyczną, obniżając poziom hałasu docierającego do wnętrza budynków czy podwyższają poziom wilgotności powietrza. To jednak nie koniec, zielone ściany latem zatrzymują promienie słoneczne, chłodząc zarówno budynek, jak i otoczenie, natomiast zimą stanowią dodatkową izolację. Pionowa konstrukcja porośnięta bujną roślinnością poprawia także estetykę w miejskim krajobrazie.

Przetarg na zaprojektowanie i budowę nowej zielonej infrastruktury przewiduje powstanie ogrodów wertykalnych w systemie modułowym ze stałym nawodnieniem i otwartym obiegiem wody. Powierzchnia jednej ściany wyniesie ok 12 metr. kwadr. Znajdą się na nich całoroczne rośliny, które dobrze czują się w miejskich warunkach. Chcemy, aby ściany powstały jeszcze w tym roku.

Więcej o projekcie znajduje się TUTAJ.