Ostatnie prace, a przed odbiorami nasadzenia

Na ul. Jeździeckiej w Myślęcinku trwa ostatni etap budowy rowerowej drogi, która lepiej skomunikuje Bydgoszcz z gminą Osielsko. Dzięki współpracy z sąsiednimi gminami drogi rowerowe, coraz częściej są nie tylko atrakcyjnymi szlakami rekreacyjnymi, ale odgrywają ważną rolę komunikacyjną.

Inwestycja obejmuje budowę ciągu pieszo – rowerowego na odcinku od ul. Podkowa do ul. Gdańskiej, z nawiązaniem do istniejącego fragmentu pomiędzy ulicą Bydgoską a ul. Słowackiego w Niemczu. Łączna długość nowej trasy to około 2,3 km, a szerokość to 3 m. Nowa infrastruktura ułatwi bezpieczne poruszanie się pomiędzy różnymi częściami Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku oraz dojazd do pobliskich miejscowości na terenie gminy Osielsko (m.in. Niemcz, Maksymilianowo). To jeden z elementów tworzenie spójnej i wygodnej sieci rowerowej na terenie Metropolii Bydgoszcz.

W ramach wykonanych robót przebudowano infrastrukturę podziemną. Wykonano przystanki autobusowe i przejścia dla pieszych. Powstało też nowe ledowe oświetlenie.. Na ciągu pieszo-rowerowym ułożono nawierzchnia. Obecnie ustawiane i regulowane są krawężniki w rejonie przebudowywanych skrzyżowań co pozwoli przy sprzyjających warunkach pogodowych ułożyć nawierzchnię na w obrębie jezdni. Wykonawca wymaluje jeszcze przed wakacjami oznakowanie poziome. Pas zieleni ozdobi aż 318 drzew. Po obu stronach rowerowej trasy dosadzonych zostanie również kilkaset krzewów. Tak rozbudowany program nasadzeń to między innymi efekt spotkań i konsultacji z mieszkańcami.

Nowa infrastruktura powstaje na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Miastem Bydgoszcz i Gminą Osielsko. Zakłada ono sfinansowanie zadania po połowie. Wartość inwestycji to ok. 5 mln zł.

Warto wiedzieć

W tym roku rowerzyści skorzystają ponad 10 kilometrów nowych dróg rowerowych m.in. wzdłuż ul. Smukalskiej. Te prace są już na ukończeniu. Wiosną rowerzyści zyskają też możliwość bezpiecznego przejazdu nowym odcinkiem bulwaru nad Brdą oraz wzdłuż ul. Andersa z osiedla Szybowników na Tatrzańskie. Intensywne prace trwają przy Promenadzie w Starym Fordonie oraz przy budowie nowego mostu między Toruńską i Fordońską, gdzie zbudowana zostanie infrastruktura dla rowerzystów. Ogłosiliśmy również przetarg na budowę pasów i ścieżek rowerowych na Bartodziejach wzdłuż ulic M. Curie-Skłodowskiej i Łęczyckiej. Trwają przygotowania do kolejnych rowerowych inwestycji m.in. związanych z budową dróg rowerowych wzdłuż ul. Sudeckiej, Fordońskiej oraz Glinki. Na budowę infrastruktury rowerowej  w Bydgoszczy chcemy wykorzystać między innymi zdobyte dofinansowanie unijne o wartości 6,8 mln euro.