Nowa efektowna zieleń na Starym Rynku

Trwa sadzenie nowych drzew i roślin ozdobnych, które pojawią się w efektownych donicach na Starym Rynku. Oryginalne donice z Cortenu zostały zaprojektowane wspólnie z Radą ds. Estetyki przez bydgoskiego producenta.

W sumie na zrewitalizowanej płycie Starego Rynku pojawi się 15 donic z roślinami w różnych kompozycjach. Wśród sadzonych roślin nie zabraknie większych drzew tj. wiśnia piłkowana, oliwnik wąskolistny czy sosna. Dodatkowo pojawią się wielobarwne rośliny uzupełniające kompozycje roślin. Wśród nich kolorowe hortensje i charakterystycznie pachnące lawendy. Zamówione donice występują w dwóch wielkościach, te największe wraz z posadzonymi roślinami będą mierzyć do 4 metrów wysokości.

W mniejszych donicach posadzone zostaną uzupełniające kompozycje roślin. Wśród nich zobaczymy m.in., hortensje, które są cenione za wyjątkowo okazałe kwiaty i dobry wzrost w miejscach ocienionych, sosnę górską, żurawkę i rozplenicę japońską. Część pieniędzy na zakup materiału roślinnego pochodzi od Fundacji Immo. Organizacja ta zajmuje się propagowaniem zielonej infrastruktury w miastach, jako skutecznej metody na minimalizowanie skutków zmian klimatu.

Oryginalne donice z Cortenu
Rośliny są sadzone w specjalnie zaprojektowanych donicach z Cortenu. Ich kształt i wielkość był konsultowany z Radą ds. Estetyki, która podjęła także decyzję dot. umiejscowienia nowej zieleni.
- Rośliny będą umiejscowione w trzech miejscach. Pierwsza grupa roślin pojawi się nieopodal ul. Jatki, druga zostanie umieszczona w południowej części, a trzecia  pojawi się w pobliżu zegara odmierzającego czas bydgoski – mówi miejski plastyk. – Kolorystyka zamówionych donic jest bardzo ciekawa. Także oryginalne są nieregularne kształty donic. Wielkość jest idealna, nie przytłacza pozostałych elementów Starego Rynku. Co ciekawe, ten model został zaprojektowany specjalnie dla Bydgoszczy, nie znajdziemy go w katalogach producenta – dodaje.

Donice zostały wykonane z Cortenu. Jest to specjalny rodzaj stali, która pod wpływem czynników atmosferycznych pokrywa się cienką warstwą nalotu przypominającego rdzę, nadając jej niepowtarzalnego charakteru. Stal Cortenowska coraz chętniej wykorzystywana jest przez architektów - ten sam efekt pojawił się już na nowo budowanej Astorii. Ze względu na naturalne kamienie, z których została zbudowana płyta Rynku, donice zostały dodatkowo zaimpregnowane.