logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kręci ich recykling – ekoakcja bydgoskiej firmy
W sobotę, 26 marca odbędzie się sprzątanie terenów zielonych przy ul. Toruńskiej. Bydgoska spółka oponeo.pl zajmująca się sprzedażą opon w internecie nową kampanią pn. „Kręci nas recykling” chce podkreślić, jak ważny jest prawidłowy recykling opon, które nierzadko zalegają także na bydgoskich osiedlach. Przypominamy, że mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać opony do PSZOK.


Codziennie przez miesiąc (21.03 - 22.04) w różnych częściach Polski odbywają się terenowe akcje sprzątania. W naszym mieście akcję organizowaną z Fundacją Zielone Jutro i Czystą Bydgoszczą zaplanowano w sobotę, 26 marca. Od godzin porannych można stawić się na terenach zielonych przy ul. Toruńskiej (pod Trasą Uniwersytecką) chwycić za worki i rękawice i zabrać się za społeczne sprzątanie Parku Wolności w Bydgoszczy. Start o godz. 10.30.

Wolontariusze będą zbierać zalegające w środowisku naturalnym śmieci, w tym zużyte opony. Co więcej, za każde zebrane cztery opony, Oponeo.pl posadzi jedno drzewo. Opona pozostawiona w środowisku naturalnym z upływem czasu ulega defragmentacji.  W konsekwencji wydzielane są toksyczne mikroplastki, które zatruwają glebę i przenikają do wody, stając się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt.

Obok akcji sprzątania, kampania skupiona jest wokół edukacji w zakresie recyklingu opon. Temat jest o tyle ważny, że cały czas także na bydgoskich osiedlach widzimy zużyte opony pozostawione przy wiatach śmietnikowych. Zmieniając opony warto pamiętać, że nie można wystawiać ich z odpadami wielkogabarytowymi ani w wiatach śmietnikowych. Zużyte opony powinny trafić do jednego z  3 Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK)
ul. Ołowiana 43 – tel. 52 506 59 23,
ul. Jasiniecka 7a – tel. 52 506 59 24 – w środy zamknięty
ul. Inwalidów 15 – tel. 52 506 59 25

Mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać opony pochodzące z pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony (limit 8 sztuk w roku z jednego, samodzielnego lokalu mieszkalnego). Szczegóły TUTAJ.

Serwis Oponeo.pl wskazuje także na możliwość pozostawienia za darmo zużytych kompletów opon do utylizacji w ich serwisach partnerskich. Za zużyte opony planuje posadzić także 1,5 tys. drzew w całej Polsce. Szczegóły na www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling