logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kawałek Bydgoszczy w Mannheim




W sobotę (06.05) w niemieckim Mannheim nastąpi oficjalne otwarcie Ogrodu Miast Partnerskich. Jedna z jego części poświęcona jest Bydgoszczy.


Wybór naszego miasta nie jest przypadkowy. Bydgoszcz obok m.in. izraelskiej Hajfy, litewskiej Kłajpedy, brytyjskiej Swansea, czy francuskiego Tulonu należy do miast partnerskich Mannheim.

Otwarcie Ogrodu Miast Bliźniaczych jest jednym z elementów odbywającej się właśnie Federalnej Wystawy Ogrodniczej Mannheim 2023 (BUGA23). Jego planowanie rozpoczęło się latem 2021 r. Wszystko odbywa się na terenie pięknie położonego Luisenpark. Każde z miast partnerskich otrzymało do zagospodarowania swoją przestrzeń. Ta należąca do Bydgoszczy znajduje się nad jeziorem. Nasze miasto przedstawione zostało jako miasto leżące nad wodą, miasto muzyki i sztuki. Dlatego też m.in. zwiedzający część bydgoską słyszeć będą w tle muzykę klasyczną. Co jeszcze zobaczymy w części ogrodu poświęconej naszemu miastu? Ławkę i krzesła takie, jakie można zobaczyć na Starym Rynku, a także roślinność, którą spotkać można w bydgoskich parkach i skwerach - różaneczjki, azalie, hortensje, funkie, trawy ozdobne oraz kwitnące wiosną rośliny cebulowe: tulipany i narcyzy. Bydgoszcz zobaczyć będzie można również na dwóch dużych zdjęciach przedstawiających figurę przechodzącego przez rzekę ze spichrzami w tle, oraz pomnik Łuczniczki w parku Jana Kochanowskiego. 

W sumie cały ogród położony jest na 800 m kw. Obok elementów bydgoskich znajdzie się tam m.in. tabernakulum z miasta Hajfa, ozdobne, ręcznie plecione płoty z wierzby, które służące  jako oryginalne obramowania łóżek, pochodzące z mołdawskiego Kiszyniowa. Wschodnioniemieckie miasto Riesa stworzyło ogród klasztorny, a odrobina Lazurowego Wybrzeża trafiła do Mannheim z Tulonu na południu Francji. Dla litewskiej Kłajpedy zaprojektowana została wydma Morza Bałtyckiego, a chińskie miasto Zhenjiang, z którego pochodzi chińska herbaciarnia i chiński ogród w Luisenpark, przeprojektowało strumień, który już przepływa przez to miejsce. Co ważne, każde z miast partnerskich samo projektowało swoją przestrzeń w ogrodzie. 

Otwarcie Ogrodu Miast Partnerskich będzie jednym z elementów spotkania przedstawicieli miast partnerskich. Inny będzie międzynarodowa konferencja miast partnerskich na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, a więc głównego zobowiązana BUGA23. 

Warto dodać, że od 40 lat o dobre stosunki Bydgoszczy z Mannheim dba m.in. Towarzystwo Niemiecko-Polskie Mannheim-Ludwigshafen.