Jak złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?

Od 1 lipca br. można składać deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków dotyczące źródeł ciepła, energii elektrycznej i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Mieszkańcy maja na to 12 miesięcy (w przypadku istniejących źródeł ciepła bądź spalania paliw) lub 14 dni (w przypadku nowopowstałych budynków).

CEB czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków została powołana ustawą z dn. 28 października 2020 roku o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. Prowadzi ją Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Głównym celem stworzenia CEEB jest poprawa jakości powietrza – zbieranie informacji o źródłach ogrzewania budynków ma pomóc w walce ze smogiem. CEEB będzie stanowić narzędzie dla organów Administracji rządowej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej.

Obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na właścicielu (budynki jednorodzinne) lub zarządcy budynku (budynki wielorodzinne). Deklarację będzie można składać w formie:
·       elektronicznej (przez internet) lub
·       papierowej (w Urzędzie Miasta właściwym dla umiejscowienia budynku).

Mieszkańcy mają obowiązek złożyć deklaracje w następujących terminach liczonych od dnia 1 lipca br.:
·       12 miesięcy  dla budynków, w których już istnieje źródło ciepła lub źródło spalania paliw
·       14 dni dla źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw w budynkach nowo powstałych

Mieszkańcy, którzy nie mają możliwości złożyć deklaracji online, mogą pobrać druk w wersji papierowej i złożyć w urzędzie właściwym dla lokalizacji nieruchomości lub wysłać pocztą. Deklaracje w formie papierowej będzie można pobierać od 2 lipca w następujących lokalizacjach:
- Ratusz (ul. Jezuicka 1, portiernia)
- Wydział Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska (ul. Grudziądzka 9-15, budynek C)
- Punkt Obsługi Mieszkańców w CH Zielone Arkady (ul. Wojska Polskiego 1, 2 piętro)
- Biuro Meldunkowe w Fordonie (ul. E. Gierczak 6).

Jakie dane trzeba podać? Zakres deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw określono w załączonych formularzach:
1.      dane adresowe budynku, w którym eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
2.      rodzaj budynku (jednorodzinny, wielorodzinny);
3.      informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w budynku źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach ( klasy kotłów, stosowane paliwa);
4.      informacja o lokalach niemieszkalnych znajdujących się w budynku;
5.      dane kontaktowe.