Ekologiczna rozgrzewka za nami

Marzec to miesiąc, w którym rozpoczyna się sezon na oddolne akcje sprzątania miasta. W tym roku symbolicznie rozpoczęliśmy je akcją Radia ZET „Dni dla Planety”. Ruszyły także miejskie akcje sprzątania: Czysta Bydgoszcz. Podejmij Wyzwanie oraz Ekokluby.

W pierwszy dzień wiosny symbolicznie rozpoczęliśmy sprzątanie Bydgoszczy z pozimowego bałaganu. Do akcji wkroczyli bydgoscy uczniowie oraz społecznicy, którzy chwycili nie tylko za rękawice i worki, ale także wsiedli do kajaków, by zebrać śmieci w miejscach trudno dostępnych.

Sprzątanie odbywało się w ramach akcji „Dni dla Planety” organizowanej wspólnie z Radiem ZET. Tego dnia zasadzone zostały także miododajne drzewa pomiędzy ul. Nakielską, a pasieką miejską. Na Placu Teatralnym mieszkańcy odbierali sadzonki roślin w zamian za oddane drobne elektroodpady.

- Miasto od wielu lat wspiera oddolne inicjatywy mieszkańców, które skupiają się na porządkowaniu terenów zieleni. Każdego roku w akcji Czysta Bydgoszcz. Podejmij wyzwanie bierze udział 5 tysięcy osób. Kolejnych 45 inicjatyw sprzątania wyraziły kluby sportowe w 2021 roku, które otrzymują w zamian sprzęt sportowy. Wszystkie podejmowane działania mają pokazać, jak ważne dla bydgoszczanek i bydgoszczan jest czyste i przyjazne otoczenie, w którym żyjemy – mówi zastępca prezydenta Michał Sztybel.

Sezon na organizowanie społecznych akcji sprzątania

Od 2019 roku wspólnie z mieszkańcami organizujemy akcje sprzątania. Akcja „Czysta Bydgoszcz – Podejmij wyzwanie” trwa od 1 marca do 31 grudnia każdego roku. Zadanie polega na zgłoszeniu zaśmieconych miejsc w Bydgoszczy, a następnie ich posprzątaniu. W ramach akcji przekażemy worki do zbierania śmieci i rękawice oraz zapewnimy odbiór odpadów. Uczestnicy akcji otrzymają upominki. Szczegóły i zasady znajdują się TUTAJ.

Zaczynamy też  kolejny sezon z Ekoklubami. Akcja jest skierowana do zawodników bydgoskich klubów sportowych i polega na zgłoszeniu zaśmieconego miejsca w Bydgoszczy, a następnie posprzątaniu tego terenu. Wszystkie sekcje klubów sportowych, które wypełnią warunki określone w regulaminie otrzymają voucher w wysokości 1000 zł na zakup sprzętu sportowego lub działalność statutową służącą młodym sportowcom. Akcja trwa od 1 marca do 15 grudnia każdego roku. Szczegóły TUTAJ.