Co z choinką po świętach?

Powoli żegnamy się ze świąteczną atmosferą, dlatego warto sprawdzić jak (i kiedy) pozbyć się świątecznego drzewka. Choinkę możemy wyrzucić lub wykorzystać ponownie, w duchu zero waste. Opcji jest kilka.

1.      Wystaw choinkę koło śmietnika jako odpad wielkogabarytowy
Wystarczy wystawić drzewko dzień przed przyjazdem firmy, która w danym sektorze odbiera duże gabaryty oraz zużyty sprzęt elektryczny. Dotyczy to mieszkańców zabudowy wielorodzinnej jak i domków jednorodzinnych. Jest to całkowicie bezpłatne, a harmonogram odbioru odpadów wielkogabarytowych znajduje się na TUTAJ.

2.      Wrzuć choinkę do pojemnika BIO
Jeśli w tym roku kupiliśmy drzewko cięte (bez doniczki), możemy je pociąć na mniejsze kawałki i wrzucić do brązowego pojemnika na odpady biodegradowalne.

3.      Zasadź w ogródku
Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup drzewka w doniczce, możemy je przesadzić do ogrodu. Należy to zrobić wiosną, najlepiej w kwietniu/maju. Warto zwrócić uwagę, czy kupiliśmy rośliny, które od początku były uprawiane w donicach. Okazy przesadzane z gruntu mają zazwyczaj mocno przycięte korzenie i mogą chorować.

4.      Wykorzystaj do ochrony innych roślin
Gałązki, które mają jeszcze igły, możemy oddzielić od pnia i użyć jako osłony przeciwmrozowe dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek. Mniejsze, zdrewniałe fragmenty oraz igły można ułożyć w pryzmach kompostowych. Jeśli kompost jest dość jednorodny i powstał z roślin iglastych, można stosować go jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych.