logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

XIII Bydgoski Festiwal Nauki
Weekend pełen naukowych atrakcji w ramach XIII Bydgoskiego Festiwalu Nauki został zaplanowany w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera (20-22.10). Młodsi i starsi miłośnicy nauki będą mogli wziąć udział w licznych wykładach, warsztatach, prelekcjach, pokazach, grach edukacyjnych oraz debacie.


Impreza adresowana jest do wszystkich osób ciekawych zjawisk otaczającego nas świata. Program festiwalu został stworzony z myślą zarówno o dzieciach, jak i osobach dorosłych. Maksymą festiwalu jest hasło: „Złap bakcyla nauki”. Bydgoski Festiwal Nauki to zajęcia dla studentów, nauczycieli, dzieci w wieku szkolnym, seniorów i najmłodszych. W ramach wydarzenia odbywają się imprezy integrujące, w których mogą brać udział całe rodziny.

20 października - Lab Day
Dzień dedykowany wszystkim tym, którzy pragną zajrzeć do zazwyczaj mało dostępnych zakamarków uczelnianych laboratoriów. W pracowniach naukowych odbywać się będą liczne warsztaty, doświadczenia, symulacje, pokazy eksperymentalne. Naukowcy przybliżą fascynujący świat nauki i otworzą drzwi swoich pracowni. Udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w pracowniach naukowych na wszystkie zajęcia warsztatowe (wykłady mają charakter otwarty) obowiązywać będą zapisy.

21 i 22 października – Science Week

Podczas tegorocznego festiwalu  miłośnicy nauki będą mogli wziąć udział w licznych wykładach, warsztatach, prelekcjach, pokazach, grach edukacyjnych, debacie oraz odwiedzą stoiska przygotowane przez organizatorów i partnerów festiwalu. Udział we wszystkich aktywnościach będzie bezpłatny. Ze względu na warsztatowy charakter części zajęć wymagane będą wcześniejsze zapisy poprzez stronę internetową festiwalu. Jak co roku, oferta programowa wydarzeń jest tworzona w oparciu o kilka ścieżek tematycznych:przeszłość i przyszłość, zdrowie i medycyna, kultura, nowe technologie, społeczeństwo, polityka, środowisko, prawo i ekonomia oraz miasto.

Rezerwacja miejsc będzie obowiązywać tylko na warsztaty i laboratoria odbywające się 20 października na uczelniach oraz 21 i 22 października w Młynach Rothera - możliwość rezerwacji miejsc TUTAJ. Wstęp na sobotnie i niedzielne wykłady, pokazy i stoiska nie będzie wymagał wcześniejszych zapisów.

Wydarzenie co roku organizują bydgoskie środowiska akademickie i pozauczelniane. W gronie organizatorów są: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Politechnika Bydgoska, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK oraz Bydgoska Szkoła Wyższa. Przy tworzeniu oferty programowej współpracuje wiele jednostek zewnętrznych, takich jak np. szkoły, biblioteki, instytucje kultury, straż pożarna, policja czy firmy prywatne oraz organizacje pozarządowe. Miasto Bydgoszcz również wspiera festiwal. Bydgoski Festiwal Nauki potrwa od 20 do 22 października, szczegóły wydarzenia TUTAJ.