Wsparcie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami

Projekt grantowy pn. Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą w Bydgoszczy otrzyma ponad 1,2 mln zł. Nasz wniosek otrzymał pozytywną ocenę merytoryczną i najwyższą punktację. Głównym celem przedsięwzięcia grantowego pn. Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą w Bydgoszczy jest poprawa dostępności edukacji dla dzieci/uczniów/słuchaczy ze zróżnicowanymi potrzebami, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

- Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych są przedmiotem naszej szczególnej troski. Stąd zaangażowanie Miasta w liczne projekty, w tym również pilotażowe – mówi Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta.

Miasto Bydgoszcz w kwietniu br. złożyło wniosek w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie na „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Do pełnienia roli SCWEW Miasto Bydgoszcz wskazało Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3 im. Marii Grzegorzewskiej w Bydgoszczy.

W ramach realizowanego projektu zostaną objęte wsparciem przez SCWEW następujące przedszkola/szkoły:
- Przedszkole nr 11 w Bydgoszczy
- Przedszkole nr 20 w Bydgoszczy
- Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi im. Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy
- Szkoła Podstawowa nr 27 z Oddziałami Sportowymi im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy
- Szkoła Podstawowa nr 66 z Oddziałami Sportowymi im. Misji Pokojowych ONZ w Bydgoszczy
- VII Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Kusocińskiego w Bydgoszczy
- Technikum nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Zespole Szkół Chemicznych w Bydgoszczy
- Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 w Zespole Szkół Drzewnych w Bydgoszczy

SCWEW w Bydgoszczy realizować będzie różnego typu wsparcie, w tym m.in.:
1. Konsultacje indywidualne i grupowe dla nauczycieli i innych pracowników przedszkola i szkoły ogólnodostępnej.
2. Wspieranie kadry kierowniczej m.in. w wypracowywaniu całościowego modelu funkcjonowania przedszkola i szkoły ogólnodostępnej jako organizacji włączającej i uczącej się, zapewniającej wysoką jakość kształcenia oraz zintegrowanego wsparcia, a także włączenie społeczne wszystkich członków społeczności przedszkolnej czy szkolnej, w tym rodziców oraz instytucji wspierających
3. Działania doradczo-szkoleniowe w zakresie podnoszenia kompetencji pracowników przedszkoli/szkół związanych z działaniami interwencyjnymi.
4. Prowadzenie modelowych zajęć specjalistycznych oraz zajęć/lekcji otwartych w przedszkolu/szkole ogólnodostępnych lub w SCWEW.
5. Wypożyczanie podręczników, sprzętu specjalistycznego, pomocy dydaktycznych oraz udostępnianie materiałów edukacyjnych do pracy z dziećmi/uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi. Porady i instruktaże w zakresie doboru i obsługi sprzętu specjalistycznego.
6. Wspieranie rozwoju społeczności lokalnych poprzez:
a) inicjowanie i udział w działaniach promocyjnych, informacyjnych oraz profilaktycznych na rzecz edukacji włączającej;
b) współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób ze zróżnicowanymi potrzebami oraz ich rodzin.

W SCWEW funkcjonować będzie wypożyczalnia sprzętu specjalistycznego i pomocy dydaktycznych.

Okres realizacji: czerwiec 2021 - maj 2023
Wysokość uzyskanego dofinansowania: 1 279 033,65 zł (100% wartości projektu).