Unijne wsparcie na nasze ekoszkoły i ekoprzedszkola

Zdobyliśmy duże dofinansowanie unijne na nasz projekt „Ekoszkoła i Ekoprzedszkole”. Dzięki niemu modernizujemy i docieplamy kolejne miejskie budynki, co pozwala oszczędzać energię. Europejskie wsparcie na prace w 6 placówkach to blisko 12 mln złotych.

- Koszty inwestycji szybko rosną– mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Zmagamy się również z rządowymi cięciami w finansowaniu samorządów. Mimo tej trudnej sytuacji nie rezygnujemy z naszych planów. Chcemy by szkoły i przedszkola, były nie tylko estetycznymi obiektami. Dlatego zlecamy ich kompleksową modernizację pozwalającą ograniczyć straty ciepła oraz wytwarzać energię ze źródeł przyjaznych dla środowiska. Unijne wsparcie pozwala nam myśleć o kolejnych takich „zielonych” inwestycjach. Docelowo chcemy by nasz program objął 75 miejskich budynków.

W oparciu o Bydgoski Program Termomodernizacji – Ekoszkoła i ekoprzedszkole w wakacje uruchomiliśmy 6 nowych zadań. Ich łączna wartość to ponad 26 mln zł. Unijne wsparcie wyniesie blisko 12 mln zł. Środki pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Prace realizowane są w następujących placówkach:

• Szkoła Podstawowa nr 22, ul. Hutnicza 89, Łęgnowo
  • Przedszkole nr 4, ul. Żółwińska 1, Łęgnowo
  • Przedszkole nr 19, ul. Grunwaldzka 13, Śródmieście
  • Przedszkole nr 22, ul. Piwnika Ponurego 3, Fordon
  • Przedszkole nr 16, ul. Bukowa 3, oś. Leśne
  • Przedszkole przy Szkole Podstawowej nr 34, ul. Opławiec 132, Opławiec

Dla wszystkich budynków ogłoszone zostały przetargi. Zakres robót budowlanych w poszczególnych obiektach jest zbliżony. W zakres wchodzą m.in.: kompleksowa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian i dachu, a także wymiana instalacji cieplnych i montaż panel fotowoltaicznych.

Bydgoskim Program Termomodernizacji – „Ekoszkoła i ekoprzedszkole” to inwestycje, dzięki którym szkoły i przedszkola stają się bardziej ekologiczne. Projekt oparty jest na dwóch filarach:

• Inwestycyjnego -  dotyczącego termomodernizacji wszystkich budynków oświatowych,
  • Społecznego  – związanego z projektami edukacji ekologicznej

W poprzedniej perspektywie unijnej dokonaliśmy kompleksowej termomodernizacji w 28 budynkach oświaty. Na te inwestycje wydaliśmy łącznie ponad 130 mln zł. Dzięki temu oszczędziliśmy 58,6% energii. W pierwszej kolejności modernizujemy  te budynki, w których możemy zaoszczędzić najwięcej energii (wg przeprowadzonego audytu energetycznego).