Śpiewająca Polska w Bydgoszczy

„Witajcie w naszej bajce!”, „Kaczka dziwaczka”, „Miś Uszatek”, „Pszczółka Maja” oraz wiele innych piosenek z polskich bajek i filmów dla dzieci wyśpiewali młodzi uczestnicy magicznego koncertu chórów szkolnych biorących udział w Ogólnopolskim Programie „Śpiewająca Polska”. Bajkowe piosenki przeniosły publiczność w świat dziecięcej wyobraźni i fantastycznych przygód.

Po całorocznych ćwiczeniach głosu, nauce właściwego oddychania i doskonalenia ekspresji muzycznej, 31 maja 2024 roku w Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego, dzieci i młodzież bydgoskich chórów szkolnych mogła zaprezentować swoje umiejętności podczas koncertu chórów Ogólnopolskiego Programu „Śpiewająca Polska”, regionu kujawsko-pomorskiego, pt. „Witajcie w naszej bajce”. Na scenie zaprezentowały się chóry bydgoskich szkół i przedszkoli takie jak: Przedszkolaki-Śpiewaki z Przedszkola nr 49 (dyrygent – Hanna Żółkoś), Ojejku i Dolce Canto ze Szkoły Podstawowej nr 38 (dyrygent – Roksana Ptasznik),  To i Owo z Zespołu Szkół nr 8 (dyrygent – Szymon Thiesler), Nutka ze Szkoły Podstawowej nr 34, (dyrygent – Magdalena Ocalewska), Struny Kochanowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Sportowymi (dyrygent – Agnieszka Peplińska), Cantus Corda ze Szkoły Podstawowej nr 63 z Oddziałami Sportowymi (dyrygent – Agnieszka Kortyna) i Dominanta z II Liceum Ogólnokształcącego (dyrygent – Balbina Jóźwiak). Ponadto scena bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej gościła chóry: Chanson ze Szkoły Podstawowej w Białych Błotach (dyrygent – Magdalena Opalińska), Dzwoneczki i Niezapominajki z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pruszczu (dyrygent – Dominika Sylwestrzak), Bambino i Sereno ze Szkoły Podstawowej w Łochowie (dyrygentki – Lidia Kwiatkowska i Izabela Wiśniewska), Unisono i Gaudium ze Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym (dyrygent – Aleksandra Sidor), The Sonans ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Toruniu (dyrygent – Daria Tomaszuk), Boni Cantores ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Grudziądzu (dyrygent – Aleksandra Drozdecka), Vivace ze Szkoły Podstawowej w Pamiątkowie (dyrygent – Urszula Grzęda), Allegro z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sycynie (dyrygent – Marcjanna Nowak) oraz Imo Pectore ze Szkoły Podstawowej w Zdziechowie (dyrygent – Agnieszka Ciesielska-Pawlak).

Chórom towarzyszył zespół instrumentalny w składzie: skrzypce I – Julia Jaskot, skrzypce II – Elżbieta Stachowska, altówka – Iwona Szachnowska, wiolonczela – Leszek Stachowski, kontrabas i gitara basowa – Piotr Szczepańczyk, instrumenty perkusyjne – Wojciech Szachnowski i Tomasz Szewczyk, fortepian – Magdalena Holec. Wszyscy artyści zaprezentowali się pod dyrekcją dr hab. Grażyny Wolter-Kaźmierczak. Koncert odbył się z inicjatywy kuratorek regionalnych Programu: dr hab. Grażyny Wolter-Kaźmierczak i dr hab. Eweliny Boesche-Kopczyńskiej, a poprowadziła go dr Katarzyna Szewczyk. W przeddzień Dnia Dziecka wybrzmiały piosenki z polskich bajek w aranżacji Pawła Stuczyńskiego. Piątkowe popołudnie było czasem radości i wielkich emocji, zarówno dla młodych wykonawców i ich dyrygentów, jak i zgromadzonej w komplecie publiczności.