Radni apelują do Prezydenta RP o weto

Rada Miasta Bydgoszczy na wczorajszej (23 lutego br.) sesji przyjęła stanowisko popierające protest Młodzieżowej Rady Miasta w sprawie „Lex Czarnek”. Radni zaapelowali też do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o weto do nowelizacji prawa oświatowego.

Stanowisko zostało przyjęte głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy. Radni poparli tym samym protest Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie „Lex Czarnek” i zaapelowali do Prezydenta RP o weto do ustawy.

Pełna treść stanowiska: tutaj.

Warto wiedzieć:

Samorządowcy, organizacje społeczne, związki nauczycielskie i stowarzyszenia oświatowe, rodzicielskie i uczniowskie od kilku miesięcy apelują o wycofanie się rządu z planów centralizacji i upartyjnienia polskiej szkoły.  W ramach kampanii Wolna Szkoła, do której dołączyło ponad 100 organizacji społecznych oraz organizacji samorządowych i branżowych takich jak Ruch Samorządowy TAK dla Polski, Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Niezależny Związek Zawodowy Oświata Polska, nieustająco pokazują konsekwencje projektowanych zmian i zachęcają do przeciwstawienie się ich wprowadzeniu.

4 lutego br. Senat RP podjął uchwałę o odrzuceniu nowelizacji Prawa oświatowego, którą uchwalił 13 stycznia Sejm RP. Senatorowie wzięli pod uwagę między innymi opinie Rzecznika Praw Obywatelskich, prawników – konstytucjonalistów (prof. Ryszard Piotrowski, prof. Krystian Ziemski), Biura Legislacyjnego Senatu, a także wystosowane do Prezydenta RP po uchwaleniu ustawy pismo Komitetu Badań Pedagogicznych PAN. 9 lutego Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który był przeciwko nowelizacji ustawy prawo oświatowe – Lex Czarnek. Trafiła ona do Prezydenta RP, w którego rękach jest obecnie decyzja o dalszych losach prawa oświatowego.