Przyjazne szkoły i przedszkola – co nas czeka w 2023 roku?

Na inwestycje związane z przebudową, remontami i doposażaniem szkół oraz przedszkoli miasto wyda około 20 mln złotych. Dokończymy między innymi prace przy 5 obiektach w ramach naszego programu „Ekoszkoła i ekoprzedszkole”. Dużo zadań na terenach otaczających oświatowe budynki bezpośrednio do realizacji wybrali mieszkańcy.

Jedną z największych inwestycji będzie adaptacja budynku przy ul. Kościuszki 37a na potrzeby przedszkola. Dla tego zadania powstała już dokumentacja projektowa. W rozpoczynającym się nowym roku zlecone zostaną prace budowlane. Będą one polegać, przede wszystkim na adaptacji części dawnych sal lekcyjnych na sale przedszkolne oraz urządzeniu odpowiedniego zaplecza sanitarnego, gastronomicznego. Zadanie pochłonie ponad 2 mln zł.

Kosztem ponad 2,4 mln zł kontynuowane będą prace przy modernizacji i wyposażeniu warsztatów i pracowni kształcenia praktycznego w Zespole Szkół Drzewnych. Na to zadanie miasto pozyskało wysokie dofinansowanie z funduszy unijnych.

5 mln złotych zabezpieczamy na budowę, przebudowę i modernizację istniejących budynków szkolnych oraz boisk. Ta kwota pozwoli m.in. na zakończenie prac przy przygotowanie drugiej siedziby na potrzeby Ośrodka dla Dzieci z Autyzmem. Dokończone zostaną prace nad drogą pożarową przy SP nr 47 przy ul. Czartoryskiego.

Inwestycje wybrane przez mieszkańców

Szereg  zadań do realizacji na terenie bydgoskich szkół wybrali mieszkańcy w trakcie ostatnich edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.  To między innymi:

• Budowa bieżni tartanowej przy ZS nr 24 na Osowej Górze
  • Utworzenie placu do gier i Zabaw przy SP nr 14 na Bartodziejach
  • Modernizacja terenów Rekreacyjnych przy SP nr 65 w Nowym Fordonie
  • Urządzenie siłowni plenerowej przy SP nr 63 na Szwederowie
  • Stworzenie parku kieszonkowego na terenie SP nr 46 na Kapuściskach
  • Budowa miniboiska przy SP nr 60 na Wyżynach
  • Budowa miasteczka ruchu rowerowego przy SP nr 46 na Kapuściskach
  • Budowa pergoli zamgławiającej przy SP nr 56 na Wzgórzu Wolności
  • Urządzenie strefy aktywności przy SP nr 27 w Starym Fordonie
  • Budowa Miasteczka rowerowego przy ZS nr 24 na Osowej Górze
  • Budowa bieżni lekkoatletycznej przy III LO na Okolu

Kolejne zadania zostaną wprowadzone po rozstrzygnięciu 10. Edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Ekoszkoły i ekoprzedszkola

Około 7 mln złotych pozwoli dokończyć prace przy kolejnym pakiecie zadań uruchomionych w ramach naszego programu „Ekoszkoła i ekoprzedszkole”. Inwestycje polegające na kompleksowej termomodernizacji (obejmującej m.in. docieplenie ścian, montaż paneli fotowoltaicznych oraz innych ekologicznych źródeł ogrzewania, przebudowie instalacji, wykonaniu nowych elewacji) finiszować będą w:

• Przedszkolu nr 19 na Okolu
  • Przedszkolu nr 4 w Łęgnowie
  • Przedszkolu nr 16 na Leśnym
  • Przedszkolu nr 22 w Nowym Fordonie
  • Szkole Podstawowej nr 22 w Łęgnowie

Pozwalają one ograniczyć zużycie energii, wykorzystać ekologiczne źródła ogrzewania, poprawić estetykę budynków i jednocześnie obniżać koszty utrzymania. Dlatego kontynuowane będą też prace nad przygotowaniem projektów dla kolejnych takich zadań.

W 2023 roku planowane jest rozpoczęcie termomodernizacji gmachu VII Liceum Ogólnokształcącego na osiedlu Leśnym. Na tę inwestycję miasto pozyskało wsparcie z tak zwanych funduszy norweskich. Zakres prac obejmie m.in. ocieplenie ścian, podłóg, dachu, wymianę oświetlenia, instalacji centralnego ogrzewania, stolarki okiennej i drzwiowej. Dodatkowo montowana będzie nowa instalacja nawiewno-wywiena z odzyskiem ciepła oraz panele fotowoltaiczne.

Projekty gotowe, dochody miasta przycięte

Budżet na 2023 rok uwzględnia środki niezbędne do zakończenia prac nad dokumentacjami, które w przyszłości  pozwolą wznieść basen rehabilitacyjny przy Zespole Szkół nr 30 na Szwederowie oraz budynek sportowo-treningowy przy Szkole Podstawowej nr 47 w Śródmieściu. Miasto dysponuje również gotową dokumentacją umożliwiającą budowę basenu na Leśnym. Ze względu na rządowe cięcia w finansowaniu samorządów realizacja nowych, dużych zadań inwestycyjnych uzależniona jest obecnie od uzyskania zewnętrznego wsparcia. Nadwyżka operacyjna miasta (pieniądze własne na inwestycje) skurczyła się z prawie 300 w 2019 roku do niecałych 8 mln zł w roku 2023.