Aqua Fordon. Basen zaczyna działać. Raport nr 12

W poniedziałek (17 maja) na Tatrzańskim zacznie działać nowy basen. Na razie ze względu na obostrzenia korzystać będą z niego grupy zorganizowane. Od 29 maja pływalnia ma być dostępna dla wszystkich. To jeden z największych basenów w Bydgoszczy z wyjątkowo bogato wyposażonym wnętrzem.

- Szkoła przy ul. M. Kromera to jedna z największych placówek w mieście podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Osiedle Tatrzańskie to również jedno z największych bydgoskich osiedli. Nie mam wątpliwości, że nowy basen choćby z tych dwóch powodów będzie cieszył się dużą popularnością. Tym bardziej, że  już na etapie prac projektowych zadbaliśmy o atrakcyjne wyposażenie. Wiem, że plany budowy basenu powstawały wraz z murami szkoły już na początku lat 90. Dzięki  odpowiedzialnemu budżetowi udało się nam je urzeczywistnić. Żałuję tylko, że przez decyzje rządowe ograniczające finansowanie samorządów na realizację wielu innych zadań będziemy potrzebować więcej czasu. Jesteśmy jednak jeszcze bardziej zdeterminowani, by wykorzystywać na rozwój miasta każde możliwe środki zewnętrzne.

Otwarcie w etapach

W poniedziałek (17 maja)  pływalnia zostanie otwarta zgodnie z aktualnymi obostrzeniami, czyli dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży (w tym także szkół pływania). Pierwsze dni funkcjonowania pływalni będą równocześnie okresem testów. Obiekt będzie  w tym czasie sprawdzany pod kątem technicznym oraz przygotowywany do otwarcia "Aqua Fordonu" dla większej liczby osób. Jeśli nie zmieni się harmonogram luzowania obostrzeń, pływalnia dla wszystkich  klientów otwarta zostanie 29 maja.

Bogate wyposażenie

Basen przy ul.  Kromera jest dużym 3-kondygnacyjny obiektem o charakterze parku wodnego. Jego powierzchnia użytkowa wynosi blisko 5 tysięcy metrów kwadratowych. Kompleks basenowy tworzą: niecka basenu pływackiego (wyposażona w dźwig dla osób niepełnosprawnych, 6 torów) oraz niecka rekreacyjna i do nauki pływania. Obiekt wyposażono w szereg dodatkowych atrakcji: grzybek wodny, rwącą  rzekę, ławeczkę z masażem, gejzer wodny z oświetleniem podwodnym, brodzik dla dzieci wymagających opieki rodziców ze zjeżdżalnią, wanny do hydromasażu,  jacuzzi z oświetleniem podwodnym, zjeżdżalnie o długości około 58 m wyposażoną w multimedia. Na widowni znajduje się 159 miejsc. Basen jest wyposażony w zaplecze sanitarne, przebieralnie, kompleks SPA (sauna sucha fińska z natryskami) oraz  kompleks rekreacyjny (siłownia i sala fitness).

Dodatkowy parking

Prace budowlane zrealizowano w latach 2019-20. Odpowiadała za nie firma Strabag. Inwestycja kosztowała ponad 33 mln zł i będzie objęta 7-letnią gwarancją.  Dodatkowo zleciliśmy też budowę parkingu przed obiektem. Czas epidemicznych obostrzeń wykorzystaliśmy na odbiory, wyposażenie obiektu, rozruch technologiczny urządzeń i szkolenia personelu.

Nowe baseny w Bydgoszczy:

• Bartodzieje „Neptun” -  zmodernizowany w 2014 roku
  • Błonie „Czwórka” – oddany do użytku w 2015 roku