Akademia Muzyczna. Zgodnie z harmonogramem. Raport nr 9

Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace przy wznoszeniu nowoczesnego kampusu Akademii Muzycznej. Kontynowane są między innymi roboty przy żelbetowej płycie fundamentowej. Budowę na zaproszenie władz uczelni wizytował prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

- To bardzo dobra wiadomość, że prace przy budowie Akademii Muzycznej idą pełną parą. Na zaproszenie władz uczelni odwiedziłem plac budowy. Jestem pod ogromnym wrażeniem rozmachu tej inwestycji. Cieszę się, że Bydgoszcz będzie miała najpiękniejszy i najnowocześniejszy budynek Akademii Muzycznej w Polsce i w Europie, a działka przekazana przez miasto będzie dobrze służyła – mówi prezydent Bydgoszczy, który zapoznawał się z aktualnym zaawansowaniem prac i planami rozwoju uczelni w towarzystwie  rektor AM w Bydgoszczy prof. dr hab. Elżbiety Wtorkowskiej.

Przy inwestycji zakończyły się prace przy wykopie i jego zabezpieczeniu. W podziemnej części budynku kontynuowane jest zbrojenie i betonowanie żelbetowej płyty fundamentowej. W gotowej części wykonywane są również żelbetowe słupy podziemnych kondygnacji, które pomieszczą między innymi parking. Trwają przygotowania do wylania pierwszej części stropu rozdzielającego dwie najniższe kondygnacje.

Nowy 8-kondygnacyjny gmach, który pomieści m.in. cztery sale koncertowe – symfoniczną, kameralną, teatralno-operową i organową, a także sale dydaktyczne i dom studenta. Prace budowlane o wartości prawie 400 mln zł wraz z wyposażeniem obiektu planowo mają zakończyć się w 2026 roku.

Inwestycja od początku jest  wspierana przez bydgoski samorząd. Już w 2012 roku z myślą o rozwoju uczelni prezydent Bydgoszczy zaproponował budowę nowego gmachu, zamiast pozyskiwania starszych nieruchomości wymagających przebudowy.

Działkę o wartości 9 mln zł już w 2014 toku na rzecz uczelni nieodpłatnie  przekazało uczelni miasto Bydgoszcz. W 2018 roku uchwalony został przez Radę  Miasta nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniający nowa inwestycję. Miasto zrealizuje również  budowę nowego układu drogowego.