logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoskie szkoły z grantem z Krajowego Planu Odbudowy



23 szkoły podstawowe i ponadpodstawowe pozyskały nowoczesne cyfrowe urządzenia dydaktyczne, dzięki nauczycielom, którzy wzięli udział w kursie rozwoju kompetencji cyfrowych. Nowe, atrakcyjne sposoby prowadzenia lekcji w połączeniu z nowoczesnymi urządzeniami będą budować „Szkołę Jutr@”.

Miasto Bydgoszcz jako organ prowadzący pozyskało grant w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Komponent C: Transformacja cyfrowa.

Reforma: C2.1: Zwiększanie skali zastosowań rozwiązań cyfrowych w sferze publicznej, gospodarce i społeczeństwie.

Inwestycja C2.1.3: E-kompetencje.

Przedsięwzięcie pn. „Szkoła Jutr@”.

Przedsięwzięcie „Szkoła Jutr@” to rozwój kompetencji nauczycieli i nauczycielek oraz wyrównanie poziomu wyposażenia szkół ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W ramach przedsięwzięcia prowadzone były szkolenia stacjonarne i online. Ich celem było wsparcie nauczycieli i nauczycielek w prowadzeniu lekcji lepiej dostosowanych do potrzeb młodych ludzi wychowywanych w świecie pełnym technologii, w używaniu ciekawych i angażujących metod pracy, wykorzystywaniu cyfrowych narzędzi, aplikacji i materiałów edukacyjnych.

Ważnym aspektem szkoleń było także lepsze rozumienie wyzwań związanych z obecnością w środowisku cyfrowym. Zagadnienia szkoleń to między innymi: cyberbezpieczeństwo, higiena cyfrowa, krytyczne myślenie, cyberprzemoc, fake newsy i sposoby weryfikacji, prawo autorskie itp. Każdy uczestnik/uczestniczka odbył 20-godzinny kurs rozwoju kompetencji cyfrowych przechodząc minimum 3 moduły e-learningowe. Zagadnienia szkoleń to m.in.:

  • tworzenie interaktywnych prezentacji, materiałów multimedialnych,
  • wykorzystanie aplikacji tworzących testy i quizy, aplikacji dla wirtualnych tablic,
  • zastosowanie robotów edukacyjnych, druku 3D, na lekcjach z różnych przedmiotów,
  • sposoby użycia urządzeń mobilnych i aplikacji edukacyjnych, które wzbogacą zajęcia zarówno w klasie, jak i zdalnie,
  • bezpieczeństwo danych, współpraca i komunikacja w środowisku cyfrowym,
  • efektywne wyszukiwanie, krytyczne ocenianie i przetwarzanie informacji z różnych źródeł cyfrowych.

W placówkach, dla których organem prowadzącym jest Miasto Bydgoszcz, kurs ukończyło 226 osób, co przełożyło się na pozyskanie grantu w wysokości 224 920,35 zł, na zakup wielu cyfrowych urządzeń do wspierania nauki jak: monitory interaktywne, komputery stacjonarne/laptopy/tablety, drukarki 3D, roboty, robotyczne zestawy edukacyjne, kamerę oraz projektor multimedialny.