logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoskie mieszkalnictwo docenione w rankingu
Bydgoszcz zajęła 1. miejsce w rankingu dostępności mieszkaniowej, przygotowanym przez portal rynekpierwotny.pl. W 2021 roku w naszym mieście oddano do użytkowania niemal 1,5 tysiąca nowych mieszkań. Poniżej garść statystyk.


Portal RynekPierwotny.pl przygotował Ranking Dostępności Mieszkaniowej, w którym pod lupę wzięto 10 największych miast w Polsce, posiadających jednocześnie dużą ofertę nowych lokali. To właśnie w Bydgoszczy stosunek cen mieszkań w porównaniu z zarobkami wypada najkorzystniej.  W czerwcu br. za jedną przeciętną pensję można było kupić 0,76 mkw. nowego mieszkania. Co więcej, miasto charakteryzuje się najlepszą dostępnością kredytową. Przeciętny bydgoski singiel mógł w czerwcu br. zakupić na kredyt mieszkanie o wielkości niespełna 26,9 mkw. Dla porównania, warszawskiego singla stać na M o mniejszej powierzchni - 19,9 mkw.

Eksperci sprawdzili, jak największych miastach wygląda relacja cen metrażu mieszkań do wysokości zarobków, wielkość oferty nieruchomości mieszkaniowych oraz dostępność kredytowa, liczona jako liczba metrów kwadratowych nowego M możliwa do zakupienia na kredyt w obecnych warunkach. 
 
Z czerwcowych danych GUS wynika w Bydgoszczy średnie zarobki wyniosły 6.411 zł brutto, a ceny nieruchomości średnio plasują się w okolicy 8.482 zł za metr kwadratowy.

Co jeszcze wiemy z rankingu?
26,9 metr. kwadr. – na mieszkanie o takim metrażu może pozwolić sobie singiel, który zdecyduje się wziąć kredyt mieszkaniowy. Rodzina 2+1 po zaciągnięciu kredytu przy założeniu zarabiania średniej dla całego miasta może pozwolić sobie na 51 metrowe lokum.

Więcej o rankingu TUTAJ. 

Bydgoski rynek mieszkaniowy w liczbach:

 

  • 1438 – liczba nowych mieszkań oddanych do użytkowania w 2021 roku
  • 57,1 – średnia powierzchnia mieszkania w metrach kwadratowych (2021r.)
  • 2,9 – średnia liczba pomieszczeń w mieszkaniu (2021 r.)
  • 4,2 – liczba mieszkań na 1000 mieszkańców (2021r.)
  • 2. 263 – liczba mieszkań w budowie (2021r.)