4,9 procent – rekordowo najniższe bezrobocie

Stopa bezrobocia w mieście na koniec września br. osiągnęła poziom 4,9 proc. Tym samym Bydgoszcz stała się jednym z zaledwie dziesięciu miast wojewódzkich, które może pochwalić się stopą bezrobocia poniżej 5 procent.

Targi Work Park odbyły sie w biurowcu IDEA Przestrzeń Biznesu.

Mała liczba osób pozostających bez pracy w mieście przekłada się również na spadek osób bezrobotnych w gminach sąsiednich. Powiat bydgoski ma obecnie stopę na poziomie 7,8 proc. i jest jedynym powiatem ziemskim w województwie kujawsko-pomorskim ze stopa niższą od średniej krajowej (8,3 proc.). Dla województwa aktualna stopa wynosi 11,7 proc.

Oczywiście od kilku miesięcy zauważyć można wolniejszy niż np. w ub.r. spadek liczby bezrobotnych mieszkańców. Wynika to z faktu, że im bliżej tzw. naturalnego bezrobocia, tym mniej osób bezrobotnych podejmuje pracę. Naturalna stopa bezrobocia obejmuje tych, którzy nie chcą podjąć pracy przy płacy realnej zapewniającej równowagę, czyli są dobrowolnie bezrobotni. Co istotne,  naturalna stopa bezrobocia wzrastała nieustannie od połowy lat 60.

Zbliżenie się do tego naturalnego poziomu bezrobocia oznacza również, że w niektórych branżach zatrudnienie można w zasadzie znaleźć „od ręki”. Na brak ofert pracy nie mogą narzekać m.in. spawacze, monterzy, operatorzy obrabiarek sterowanych numerycznie, specjaliści w branży IT. Ponad 500 ofert pracy, także w tych zawodach, zaprezentowały w środę (26.10), w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym firmy z branży logistycznej, administracji, produkcji czy usług IT. Spośród pracodawców na giełdzie pracy WORK PARK były stoiska m. in. ID Logistic, Kaufland, Metalbark, Metalco, Lidl, Oponeo, Cimat, Baumat czy Manpower, Time Work, Orion i Hanplast.

Na targach w biurowcu IDEA Przestrzeń Biznesu obecni byli także przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy i doradcy zawodowi, którzy pomagali przygotować CV, list motywacyjny i podpowiadali, jak odnaleźć się na aktualnym rynku pracy. Targi skierowane były nie tylko dla osób z doświadczeniem zawodowym, ale również absolwentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.