Znamy wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

10 czerwca rano Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. W niedzielnych wyborach najwięcej głosów w naszym okręgu zdobył Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej. Drugi mandat przypadnie Kosmie Złotowskiemu z PiS. W Bydgoszczy zdecydowanie wygrała Koalicja Obywatelska z wynikiem 53,08 procent głosów.

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki niedzielnego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zwyciężyła w nich Koalicja Obywatelska zdobyła 37,06 proc., drugie było Prawo i Sprawiedliwość – 36,16 proc. głosów. Podium zamyka Konfederacja z wynikiem 12,08 proc. Na kolejnych miejscach uplasowała się Trzecia Droga, na którą głos oddało 6,91 proc. osób, a Lewica zdobyła 6,3 proc. głosów.
W naszym regionie zwyciężyła z dużo większym poparciem Koalicja Obywatelska - na listę KO głosowało 44,38 proc. uprawnionych. Na listę PiS oddano 31,3 proc. Dalej była Konfederacja 10,24 proc., Trzecia Droga – 7,98 proc. oraz Lewica – 4,71 proc.
W Bydgoszczy zwycięstwo KO było jeszcze bardziej wyraźne. Zdobyła 53,08 proc. głosów. Na listę PiS zagłosowało 25,78 proc. bydgoskich wyborców. Dalej była lista Konfederacji – 8,58 proc,. Trzeciej Drogi – 6,16 proc. i Lewicy – 5,25 proc.

Najlepszy wynik osiągnął Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej – zdobył ponad 205 tys. głosów. Drugi wynik w naszym okręgu należy do europosła Kosmy Złotowskiego z PiS - poparło go 61463 wyborców. Tylko w Bydgoszczy Brejzę poparło 49351 wyborców, a więc jedna czwarta wszystkich osób, które na niego zagłosowały w całym województwie. Kosma Złotowski zebrał 15522 głosów. Obaj liderzy list KO i PiS zdobyli mandaty europosłów i będą jednymi z 53 polskich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim.

Frekwencja w kraju wyniosła 40,65 proc. W województwie kujawsko-pomorskim była jeszcze niższa – 35,82 proc. W Bydgoszczy do urn poszło 44,35 proc. wyborców.