logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zespół Szkół Samochodowych świętuje 50-lecie
Uroczysta gala w Filharmonii Pomorskiej była ukoronowaniem jubileuszu 50-lecia istnienia Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. W obchodach udział wzięli m.in. zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz oraz przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska


Początek szkoły sięga 1970 roku, kiedy to utworzona została Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Trzy lata później powstało Technikum Samochodowe (3-letnie na podbudowie szkoły zasadniczej) i Liceum Zawodowe nr 3. W 1974 roku szkoły przekształcone zostały w Zespół Szkół Samochodowych. W roku 1995 powołano przy Zespole Szkół Samochodowych Liceum Techniczne, które w 2014 roku opuścili ostatni absolwenci.

Obecnie w szkole istnieją klasy patronackie czołowych marek motoryzacyjnych. Firm z branży motoryzacyjnej współpracującej w ZS Samochodowych jest ponad 130. Szkoła od lat cieszy się dobrą opinią i uznaniem wśród uczniów i pracodawców. Dzięki ciągłemu dostosowywaniu się do zmieniających się potrzeb rynku pracy, szkoła daje swoim absolwentom solidne podstawy do rozwoju zawodowego w branży motoryzacyjnej.  Kształci obecnie techników i elektrotechników pojazdów samochodowych, techników transportu drogowego, mechaników, kierowców, specjalistów branży motoryzacyjnej w regionie i poza nim. Organizowane są w niej konferencje i spotkania branżowe.
- Jestem związany ze szkołą od 1984 roku. Mogę powiedzieć, że pracowali i pracują tutaj prawdziwi pasjonaci. To świetnie wpływa na atmosferę - mówi Janusz Tomas, dyrektor ZS Samochodowych.

Podczas uroczystej gali zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz wręczył dyrektorowi Januszowi Tomasowi Medal Prezydenta Bydgoszczy. Wyróżnienia otrzymali również pedagodzy związani ze szkołą.

Wyróżnienia zwane Pro-Motorami odebrali Andrzej i Piotr Karpińscy w przeszłości związani ze szkołą, którzy rozwijali w uczniach zamiłowanie do sportu kartingowego. Zresztą na liście absolwentów bydgoskiej samochodówki nie brakuje przedstawicieli sportów motorowych z żużlowcem Szymonem Woźniakiem na czele, a jak i innych dyscyplin.Po uroczystej gali w Filharmonii Pomorskiej jej uczestnicy zabytkowymi motocyklami, samochodami i autokarami przejechali do siedziby szkoły na ul. Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbyła się Motomajówka.