logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Z nadzorem lub bez - Okole w remoncie
Zmienia się wizerunek osiedla Okole. Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych decyduje się na remonty elewacji. Działania związane z rewitalizacją tego fragmentu Bydgoszczy prowadzi również miasto.


W ubiegłym roku dzielnica została skontrolowana między innymi przez pracowników nadzoru budowlanego. Ze względu na bardzo zły stan elewacji Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wszczął 15 postępowań związanych z wydaniem nakazu przeprowadzenia prac remontowych. Dotyczą one kamienic znajdujących się między innymi na ulicach Łokietka, Śląskiej, Garbary, Królowej Jadwigi i Garbary. Pierwsze remonty prowadzone zostały już w ubiegłym roku przy budynkach znajdujących się na ul. Siemiradzkiego 7 oraz Królowej Jadwigi 8. Obecnie rozpoczęły się też prace przy kamienicy na ul. Jackowskiego 23. Wiele wspólnot mieszkaniowych i właścicieli nieruchomości realizuje bądź przygotowuje się do inwestycji również jeśli nie otrzymało nakazu. Szereg takich prac prowadzonych jest przy północnej pierzei ul. Łokietka.Dzięki budowie na Okolu miejskiego monitoringu ograniczona została też liczba dewastacji odnowionych kamienic. Sprzyjają  temu również kamery montowane przez wspólnoty na budynkach. System monitoringu został zrealizowany w poprzednich edycjach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Kosztował on łącznie 386 tysięcy złotych (dwa etapy).

W tym roku na Okolu planowane są także kolejne miejskie inwestycje. Rozbudowany i doposażony zostanie atrakcyjny teren rekreacyjny  przy placu Chełmińskim. Poza tym wzdłuż ul. Grunwaldzkiej dobudowana zostanie ścieżka rowerowa. Wkrótce zakończą się natomiast prace koncepcyjne związane z rewitalizacją prawego brzegu Brdy od mostów kolejowych  do ul. Grottgera.  Zadecydują one o możliwości stworzenia w najbliższych latach ciągu pieszo-rowerowego.  Komunalna spółka BTBS przygotowuje się także do wzniesienia kolejnego budynku na tym osiedlu. Rozpoczęły się prace związane z zaprojektowaniem nowego budynku przy ul. Młyńskiej. Powstanie w nim około 30 mieszkań.

Jednocześnie szereg inwestycji realizują prywatni deweloperzy. Nowe budynki powstają przy ul. Granicznej, Wrocławskiej, Grottgera i Śląskiej. Kolejne  planowane są m.in. w rejonie ul. Garbary oraz Łokietka.

Warto wiedzieć

W poprzednich latach na Okolu kosztem 2 milionów złotych wyremontowane zostały nawierzchnie na najważniejszych ulicach osiedla. Nowe „nakładki” ułożono na Grunwaldzkiej, Królowej Jadwigi i Wrocławskiej. Przebudowano też jednię serwisową od Granicznej do Czarnej Drogi.