Wielki jubileusz SP 16

We wtorek (15.10) w budynku Szkoły Podstawowej nr 16 przy ul. Koronowskiej 74 zebrali się uczniowie, nauczyciele, emerytowani pracownicy oraz liczni przyjaciele szkoły. Wspólnie świętowali dostojny jubileusz 70-lecia SP nr 16 z Oddziałami Sportowymi im. Mariana Turwida. W uroczystości wzięła udział zastępczyni prezydenta Anna Zofia Mackiewicz.

Pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej nr 16  zabrzmiał 1 września 1954 roku. Dzisiejsza (15.10) uroczystość obchodów 70-lecia istnienia SP nr 16 z Oddziałami Sportowymi była wyjątkową okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Dzień ten skłaniał do refleksji i kreślenia planów na przyszłość. - Dziękuje nauczycielkom i nauczycielom za oddaną pracę i osobiste zaangażowanie w dobro uczennic i uczniów. Dziękuję pracownikom szkoły, którzy dbają o jej funkcjonowanie na wielu organizacyjnych płaszczyznach, tworząc przyjazną wszystkim przestrzeń pracy. Pozdrawiam uczennice i uczniów, którzy czynią szkołę najpiękniejszą swoimi marzeniami, pragnieniami, możliwościami  i najszczerszą dziecięcą radością. Z uznaniem odnoszę się także do wszystkich rodziców, którzy z ufnością przekazują swoje najcenniejsze skarby w dobre ręce i wspierają najlepiej jak potrafią ważną edukacyjną drogę swoich dzieci. Życzenia stu lat to za mało. Jubileusze niech nie mają końca, a każdy kolejny niech będzie piękną okazją do podsumowań, dobrych wniosków z przebytej drogi i odważnych planów na dobrą przyszłość  - fragment listu Prezydenta Miasta Rafała Bruskiego adresowanego do dyrektor szkoły oraz społeczności szkolnej odczytała podczas uroczystości zastępczyni prezydenta Anna Zofia Mackiewicz.
Zaproszeni goście składali życzenia, gratulacje, kwiaty oraz upominki. Po części oficjalnej zaprezentowano program artystyczny.

Warto wiedzieć:
Na przełomie lat 1962/1963 w SP 16 powstają nowe organizacje: m.in. koło modelarskie i fotograficzne, zespół taneczny oraz orkiestra.  Uroczyste nadanie szkole imienia Mariana Turwida odbyło się 28 listopada 1990 roku. Marian Turwid był polskim pisarzem i artystą malarzem oraz działaczem kultury w Bydgoszczy. W latach 1945–1975 wydał blisko 700 książek autorskich oraz publikacji ogłoszonych w pismach lokalnych i centralnych. Przez długie lata działał w kujawsko-pomorskim Towarzystwie Kulturalnym. W 2003/2004 r. podpisano umowę o współpracy z Colegium Języków Obcych w Bydgoszczy polegającą na nauce j. hiszpańskiego i j. francuskiego od klas I oraz podpisano umowę o współpracy środowiskowej „Czerwona Chatka Marzeń”.  W 2005 roku powstał chóru pn. „Melodyna Violi i Marcina”. W roku szkolnym 2009/2010 oddano do użytku nowoczesną, pełnowymiarową halę sportową.