logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Uwaga, idzie żaba!
Rozpoczyna się wiosenna migracja płazów. W naszym kraju są one pod ścisłą ochroną. Aby umożliwić im bezpieczne dotarcie do zbiorników wodnych, od kilkunastu lat zabezpieczamy ulicę Łęgnowską specjalnymi barierami. Zwolnijmy w tym miejscu, gdy zobaczymy migrujące zwierzęta.


Ochrona płazów staje się bardzo ważna, szczególnie w okresie wiosennym. Wybudzone z hibernacji zwierzęta są bardzo powolne, z trudem pokonują przeszkody terenowe, a przekroczenie ruchliwej drogi może być dla nich wręcz niemożliwe. Dlatego od kilku lat wiosną wzdłuż ulicy Łęgnowskiej ustawiane są bariery herpetologiczne uniemożliwiające wejście płazów na jezdnię a wędrujące na gody zwierzęta są przenoszone do pobliskich zbiorników wodnych. Akcja prowadzona będzie nie tylko przy ul. Łęgnowskiej ale również w Myślęcinku na drodze dojazdowej do Centrum Edukacji Ekologicznej.


Kiedy rozpocznie się przenoszenie płazów? To zależy od warunków atmosferycznych. Gdy zrobi się nieco cieplej zwierzęta zaczną wybudzać się z zimowego odrętwienia. Będą bardzo powolne i narażone na wiele niebezpieczeństw. Tylko w Łęgnowie muszą pokonać najpierw wysokie krawężniki ulicy. Następnie czeka je jeszcze przejście przez tory kolejowe i peron. Gdyby nie pomoc zdecydowana większość płazów zginęłaby w drodze do pobliskiego zbiornika wodnego. Miasto Bydgoszcz pomaga jak największej liczbie ropuch i żab przedostać się do zbiornika wodnego przy Porcie Drzewnym.

Niestety nadal bardzo dużo płazów ginie wiosną na drogach w czasie wędrówki do zbiorników wodnych. Z uwagi na malejącą liczbę miejsc rozrodu – stawów, zanieczyszczenie środowiska i coraz więcej przeszkód na trasach migracji liczba płazów spada. Jest to tendencja obserwowana na całym świecie. Tymczasem żaby są wyjątkowo pożytecznymi zwierzętami. W skład ich pokarmu wchodzą miedzy innymi chrząszcze, z których większość to szkodniki roślin, ślimaki i komary.


Jak możemy pomóc płazom?
1) noga z gazu - jeżeli to możliwe przepuszczajmy płazy,
2) nie zasypujmy oczek wodnych,
3) w ogrodach ustawiajmy płytkie naczynia wypełnione wodą (płazy mają wrażliwą, cienką skórę, mogą chronić się w takich miejscach w czasie suszy i upałów) z wody skorzystają także inne zwierzęta,
4) zostawmy w ogrodzie miejsca niezagospodarowane, cieniste, z kawałkami drewna – w ten sposób stworzymy kryjówkę m.in. dla płazów,
5) nie przeszkadzajmy: nie łapmy, nie ogrzewajmy np. w dłoniach „wychłodzonego” płaza, nie straszmy,
6) rowerzystów prosimy o szczególne zachowanie ostrożności.

Czyszczenie budek lęgowych
Przypominamy mieszkańcom, którzy mają domki dla ptaków w ogrodach i na działkach o konieczności czyszczenia budek. Mamy na to czas do końca lutego, szczegóły TUTAJ.