Unijne dofinansowanie na inwestycje w szpitalu

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im J. Biziela zostanie przebudowany i rozbudowany. Projekt jest warty ponad 4,4 mln zł. Zostanie sfinansowany przede wszystkim dzięki środkom unijnym.

Projekt przewiduje wykonanie robót budowlanych mających na celu między innymi przebudowę części istniejących pomieszczeń SOR jak i zwiększenie powierzchni oddziału o dodatkowe blisko 730 metrów kwadratowych poprzez zabudowę na poziomie niskiego i wysokiego parteru patio między segmentami budynku szpitala. Utworzone zostaną tez trzy stanowiska wstępnej intensywnej terapii.

Oddział Kliniczny Medycyny Ratunkowej (SOR) w Szpitalu Uniwersyteckim Nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy powstał w wyniku przekształcenia działającej od początku funkcjonowania placówki Izby Przyjęć. Zadaniem Oddziału jest udzielanie pomocy doraźnej chorym zgłaszającym się ze skierowaniem do Szpitala, stabilizacja funkcji życiowych a także wstępna diagnostyka i leczenie nagłych zachorowań, zatruć, urazów, pomoc ofiarom wypadków masowych i katastrof. Oddział pełni stały, 24-godzinny dyżur internistyczny, chirurgiczny, neurochirurgiczny, neurologiczny, urazowy, laryngologiczny, okulistyczny oraz urologiczny. W ciągu doby udziela pomocy ponad stu osobom, a zdarza się, że liczba pacjentów sięga nawet dwustu.

Zakończenie projektu zaplanowano na grudzień 2018 roku. Jego wartość oszacowano na  ponad 4,4  mln zł, z czego 3,4 miliony to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestorem jest Szpital Uniwersytecki im. dr. J. Biziela