Trasa S10. Działamy dalej. Raport nr 4

Wkrótce rozpoczną się prace budowlane przy trasie S10 pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Wspólnie z innymi samorządami intensywnie zabiegamy o szybką realizację kolejnych odcinków trasy, które połączą m.in. Bydgoszcz z Pomorzem Zachodnim i Mazowszem.

We wtorek (28 maja) w Bydgoszczy odbyło się kolejne spotkanie Członków Stowarzyszenia „Droga ekspresowa S10”. Włodarze samorządów, które połączy trasa szybkiego ruchu zapoznali się m.in. ze stanem prac projektowych na kolejnych odcinkach drogi oraz harmonogramem budowy.

- Oczywiście dużą satysfakcję sprawia fakt, że jeszcze w tym roku ruszą prace budowlane na bardzo niebezpiecznym odcinku pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Poprawi to nie tylko bezpieczeństwo, ale istotnie skróci czas podróży. Trasa S10 to dla nas również jeszcze lepsze skomunikowanie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego z siecią dróg szybkiego ruchu. Poza tym rozwiązany zostanie problem korkujących się skrzyżowań w rejonie Stryszka i Brzozy. Jednak naszym strategicznym celem jest powstanie kompletnego, bezpiecznego i szybkiego połączenia na całej osi Szczecin-Bydgoszcz-Warszawa. Dlatego cały czas jesteśmy w kontakcie z państwową administracją drogową i wspólnie z innymi samorządami prowadzimy aktywny lobbing na rzecz zaprojektowania trasy w sposób uwzględniający interesy samorządów oraz zabezpieczenia finansowania dla całej inwestycji.

W spotkaniu brali udział również Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel oraz Wicemarszałek Województwa Zbigniew Ostrowski.

Ze Szczecina przez Bydgoszcz do stolicy

Trasa S10 połączy w przyszłości Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej (w rejonie Płońska)  i będzie liczyła ok. 410 km długości. Realizacja wszystkich brakujących odcinków zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2.  Obecnie kierowcy korzystają z kilku odcinków S10 o łącznej długości ok. 60 km.

Projekty gotowe. Wkrótce budowa

Stan realizacji całej inwestycji przedstawiał m.in. dyrektor bydgoskiego oddziału GDDKIA Sebastian Borowiak. W woj. kujawsko-pomorskim w realizacji są cztery odcinki S10 Bydgoszcz – Toruń. Wykonawcy prac projektowo-budowlanych złożyli wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowych (ZRID), co pozwoli rozpocząć prace budowlane. Mają ruszyć jeszcze w tym roku. Na wielu odcinkach przebiegu trasy leśnicy zrealizowali już niezbędne wycinki. Wykonywane są także wyprzedzające prace archeologiczne.

W przygotowaniu znajdują się dwa pozostałe:

• odcinek  Wyrzysk - Bydgoszcz, który uzyskał już decyzję środowiskową, a w lutym br. podpisaliśmy umowę na rozpoznanie i badanie podłoża z elementami Koncepcji programowej,
  • odcinek od autostrady  A1 (okolice Włocławka) do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (okolice Płońska w województwie mazowieckim) , gdzie trwają prace nad Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym (STEŚ).

Trwają też prace przygotowawcze nad poszerzeniem o dodatkowy pas ruchu autostrady A1 na odcinku Toruń - Włocławek, który będzie miał wspólny przebieg z S10.