logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Tramwaje z Bydgoszczy dla bydgoszczan
Rozstrzygnięty został przetarg na dostawę nowych tramwajów dla Bydgoszczy. Oferta złożona przez firmę PESA spełniła wszystkie wymagania. Otwiera to drogę do podpisania umowy. Nowoczesne Swingi będą obsługiwać przede wszystkim linie kursujące na górnym tarasie.


Przetarg został ogłoszony w listopadzie. W sumie zamówionych zostało  18 nowoczesnych pojazdów szynowych. 15 pojazdów będzie miała długość ponad 30 metrów a kolejne trzy będą o 11 metrów krótsze. Krótsze pojazdy będą dedykowane do obsługi linii, z których korzysta mniej pasażerów. Zakup nowych pojazdów zostanie sfinansowany ze środków europejskich, z których dofinansowane będą  rozbudowa ul. Kujawskiej (POIŚ) oraz modernizacja pętli Kapuściska (RPO).

Przetargiem były zainteresowane firmy Pesa oraz Solaris. Oferta bydgoskiego producenta zakłada realizację zamówienia za kwotę 141,1 mln zł  brutto. Konkurencyjna firma ostatecznie nie złożyła  oferty. Po uprawomocnieniu się wyboru wykonawcy oraz przeprowadzeniu kontroli uprzedniej Urzędu Zamówień Publicznych możliwe będzie podpisanie umowy.

Czym pojedziemy?

Bydgoska PESA podobnie jak w przetargu na tabor do obsługi linii do Fordonu zaproponowała tramwaje typu Swing (122 NaB). Dzięki jednoprzestrzennej budowie, szerokim przejściom, zastosowaniu platformy dla inwalidy oraz całkowicie niskiej podłodze zapewniona jest sprawna wymiana pasażerów, również tych o ograniczonych możliwościach ruchowych. Tramwaje typu Swing zarówno w przestrzeni pasażerskiej, jak i w kabinie motorniczego są klimatyzowane. Swing charakteryzuje się  też wysoką odpornością zderzeniową. Konstrukcja czoła pojazdu jest wyposażona w absorbery pochłaniające energię zderzeń z przeszkodami oraz innymi pojazdami, co zapewnia bezpieczeństwo pasażerów. Wykorzystanie energii zgromadzonej w bateriach pozwala na pokonanie krótkiego odcinka trasy bez zasilania z sieci trakcyjnej. Nowe pojazdy mają obsługiwać między innymi nowe torowisko na ul. Kujawskiej i zmodernizowaną pętlę na Kapuściskach wraz z torowiskiem na Wojska Polskiego.  Pierwsze trzy nowe pojazdy zaczną kursować pod koniec roku , a pozostałe w roku 2018. 5-członowe Swingi zabiorą nawet do 200 osób. W krótszych składach jednocześnie podróżować będzie mogło  będzie mogło do 120 pasażerów. Przedmiotem uzgodnień będzie jeszcze kolorystka we wnętrach tramwajów. Po nowych  torowiskach  składy pomkną z prędkością do 70 km/h.

- To największe zamówienie w historii bydgoskiej komunikacji miejskiej związane z odnową taboru – podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Pozwoli to obsługiwać kolejne linie komfortowymi pojazdami. Już wcześniej przyjmując plan transportowy zdecydowaliśmy się na tramwaje wyłącznie niskopodłogowe, klimatyzowane oraz wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne. Przygotowując się do kolejnych inwestycji w rozbudowę i remonty torowisk , najważniejsze zadania powiązaliśmy z zakupami tramwajów. Będzie to sprzyjać budowie atrakcyjnej oferty komunikacji miejskiej i zrównoważonemu rozwojowi  miasta. Dużą satysfakcję oprócz realizowanej poprawy jakości transportu publicznego sprawia również to, że producentem pojazdów jest bydgoska firma. 

 

Pół miliarda na tramwajowe inwestycje

W najbliższych latach zrealizowany zostanie szereg inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury tramwajowej. Na ten cel udało się zagwarantować środki z funduszy unijnych. Łącznie na ten cel trafi pół miliarda złotych. Najwięcej środków na transport szynowy Bydgoszcz ma zagwarantowane dzięki wynegocjowanemu w 2014 roku kontraktowi terytorialnemu. Za priorytetowe inwestycje, które otrzymają wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko uznane zostały  torowiska na ul. Kujawskiej, nowy most przez Brdę,  modernizacja ul. Chodkiewicza oraz ul. Toruńskiej na odcinku od zajezdni do pętli Stomil. Ich łączna wartość to ponad 425  mln zł. Z kolei w ramach Zintegrowanych Inwestycji terytorialnych wsparcie zapewnione maja projekty związane z przebudową pętli na Kapuściskach oraz torowiska od ul. Ustronie przez Babią Wieś do ronda Toruńskiego. Koszt tych dwóch zadań szacowany jest na około 50 mln zł.  Jeśli tylko pojawi się szansa na wykorzystanie dodatkowych środków Bydgoszcz będzie starała się rozszerzyć liczbę  realizowanych inwestycji. Na liście rezerwowej  Programu Infrastruktura i Środowisko  znalazły się zadania związane budową torowiska na Szwederowo i Błonie połączone z dalszymi zakupami taboru tramwajowego.

Wcześniej w związku z budową linii tramwajowej do Fordonu Bydgoszcz zakupiła 12  składów  Swing zł.  Kosztowały one 109 mln zł. Koszt całej inwestycji, która wczoraj miał swoje pierwsze „urodziny” wyniósł natomiast 437 mln. Przez pierwszy rok tramwaje na nowej trasie przewiozły ponad 13,6 mln pasażerów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w tekście „Tramwaj do Fordonu ma już rok!”

 

Zamówienie w liczbach:

  • Szacowana wartość inwestycji tramwajowych ok. 475 mln zl
  • Liczba pasażerów - 201 lub 120
  • Wartość zamówienia – 141,1 mln zł
  • Liczba nowoczesnych tramwajów - 18