Szwederowska biblioteka przed remontem

Bibliotekę na Szwederowie czeka kolejny etap prac remontowych. Czytelnia będzie pełnić dodatkowo funkcję strefy kultury. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski.

W placówce przy ul. M. Konopnickiej 28 wymieniono już podłogę. Wkrótce na nowo zostaną zaaranżowane wnętrza. Lokal będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, a oprócz tego biblioteka wyposaży go w nowe meble. W zakres prac wchodzi m.in. odnowienie tynków, malowanie, wymiana podwieszanego sufitu wraz z dociepleniem, remont kanalizacji wod-kan, montaż nowego wyposażenia toalety wraz z ułożeniem płytek.

- Dążymy do tego, by złamać stereotyp biblioteki. W świadomości wielu osób nadal jest to tylko miejsce wypożyczania książek. A tak naprawdę we wszystkich naszych punktach odbywa się szereg imprez. W każdej filii jest też dostęp do komputera z Internetem. Poza tym są wydzielone strefy wypoczynku – mówi Łukasz Twarowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Obecnie trwa przetarg na realizację prac remontowych. Po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy zajmą one około 2-3 miesiące. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. W ubiegłym roku dzięki BBO odnowiona została biblioteka na Kapuściskach.

Warto wiedzieć

Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpiecza w 2024 roku 16 mln zł. 30 czerwca zakończyło się zgłaszanie projektów do nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (BBO). Zgłoszono ponad 900 zadań. To rekord w historii tego programu. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.