Święto miłośników kotów - Koci Fest 2024

12 czerwca (środa) rozpocznie się festiwal poświęcony kotom, organizowany przez bydgoskie stowarzyszenie Stukot. Miłośnicy kotów z całej Polski podczas Kociego Festu 2024 zapoznają się m. in. z odpowiednim żywieniem kotów, formami zabaw czy dbaniem o zdrowie swoich czworonogów. Czterodniowa impreza potrwa od 12 do 15 czerwca br. Zaplanowano m.in. wykłady, warsztaty, zajęcia sportowe, wystawę oraz koncert.

Organizatorem wydarzenia jest bydgoskie stowarzyszenie Stukot, niosące pomoc bezdomnym kotom, a przy okazji edukujące w tematyce zajmowania się tymi zwierzętami.  - Celem festiwalu Koci Fest 2024  jest przede wszystkim przekazanie uczestnikom wartościowej wiedzy na temat szeroko pojętej opieki nad kotami. Tematyka obejmie zarówno koty właścicielskie, bezdomne i wolno żyjące, a także dobrostan samych opiekunów. - Poruszymy zagadnienia praw zwierząt, ograniczania ich bezdomności,  zdrowie i behawior kotów.  Poprzez atrakcyjną formę festiwalu i połączenie edukacji, kultury, rozrywki i sportu, chcemy przyciągnąć miłośników kotów, aby mogli czerpać wartościową i przydatną wiedzę o tych zwierzętach i prawidłowej opiece nad nimi od uznanych specjalistów – informują organizatorzy.

Czterodniowa impreza potrwa od 12 do 15 czerwca br. Na festiwal przybędzie m. in. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, będąca autorytetem w zakresie opieki nad kotami. Wolontariusze stowarzyszenia Stukot  przeprowadzą warsztaty pn. „Zabawki dla kota – zrób to sam!”. Natalia Dzięgielewska opowie o terapeutycznej roli kotów, a Julia Morawska przeprowadzi wykład pt. „Kocia domowa apteczka. Jak przygotować kociego pacjenta do wizyty i badania?”. Najczęstsze ignorowane objawy chorobowe u kotów”. Poza wykładami zaplanowano również zajęcia z pilatesu, warsztaty z wyplatania mat węchowych, wystawę książek oraz fotografii o kociej tematyce, koncert oraz kocią zabawę w pubach. Na niektóre punkty festiwalu trzeba kupić bilety-cegiełki. Obowiązują zapisy. Więcej o wydarzeniu TUTAJ.
Festiwal KOCI FEST 2024 objęty został Patronatem Prezydenta Bydgoszczy.

Warto wiedzieć

Stowarzyszenie Stukot jest działającą od pięciu lat, bydgoską, w pełni opartą na wolontariacie organizacją pożytku publicznego, działającą na rzecz poprawy życia zwierząt i ograniczenia ich bezdomności. Członkowie organizacji lokalnie ratują i leczą koty oraz szukają dla nich domów i opiekunów. Przy ul. Pod Blankami 5, w centrum Bydgoszczy stowarzyszenie prowadzi kociarnię, a poza nią bezpośrednio wspierają kilkanaście domów tymczasowych. Ponadto Stukot realizuje aktywne działania edukacyjne wśród uczniów lokalnych szkół podstawowych, średnich, a także wśród seniorów. Działania stowarzyszania Stukot na rzecz poprawy życia kotów i zapobiegania ich bezdomności biegną wielotorowo: od współpracy z Urzędem Miasta przy tworzeniu „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności” i współrealizacji zadania miasta w sferze kastracji kotów wolno żyjących, poprzez inicjatywy społeczne (realizacja projektów w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego), pracę systemową (współpraca z gminami w całej Polsce w ramach koalicji sPrawa Bezdomnych Zwierząt, do bieżącej opieki nad bydgoskimi kotami potrzebującymi pomocy (leczenie, zapewnianie opieki, adopcje).