Święto Inspektoratu Wsparcia

8 października br. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych obchodził podwójny jubileusz - 18 rocznicę powstania i swoje doroczne Święto. W trakcie uroczystości nadano odznaczenia państwowe i resortowe. Medale Prezydenta wręczył Prezydent Rafał Bruski.

- Z okazji Święta Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych pragnę przekazać na ręce Pana Generała serdeczne podziękowania wszystkim żołnierzom oraz pracownikom jednostki. To szczególny moment, który przypomina o zasługach i oddaniu, jakie wykazujecie w służbie Ojczyźnie. W czasie, w którym coraz częściej przypominamy sobie znaczenie słowa wojna - tym bardziej cenimy pokój, którego gwarantem od lat jest silne i skuteczne Wojsko Polskie. Doceniam wyjątkową rolę, jaką w jego strukturach pełni dziś Inspektorat - duma Wojska, ale i duma naszego miasta. W dniu święta jednostki, a także w Bydgoskim Roku NATO i JFTC, w którym celebrujemy znaczenie miasta nad Brdą, jako polskiej stolicy NATO - jest dla mnie szczególnym zaszczytem móc wręczyć Panu Generałowi Medal Prezydenta Bydgoszczy. Tym najwyższym z mojej strony wyróżnieniem dziękuję za wyjątkową życzliwość
i pomoc, której Pan Generał nigdy nam nie szczędzi
– mówił Prezydent podczas uroczystości.

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych jest jednostką organizacyjną odpowiedzialną za wsparcie logistyczne polskich żołnierzy w kraju i za granicą. Jego formowanie rozpoczęto w październiku 2006 roku, pełną gotowość do działania osiągnął 1 stycznia 2008 roku. Decyzją Ministra Obrony Narodowej doroczne Święto Inspektoratu Wsparcia obchodzone jest 6 października.

Medale Prezydenta Bydgoszczy otrzymali gen. dyw. Artur Kępczyński, szef IWspSZ i płk Tomasz Rożniakowski, szef Oddziału Komunikacji Społecznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Generał dywizji Artur Kępczyński jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Karierę wojskową rozpoczął w 8 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Chełmnie jako dowódca plutonu i pełnił ją na różnych stanowiskach dowódczych i dydaktycznych do 2001 r. W latach 1997-98 r. pełnił służbę w PKW UNIFIL Liban (dwa mandaty) w batalionie logistycznym (POLLOG). W 2001 r. został wyznaczony na stanowisko starszego oficera ds. transportu w Połączonym Dowództwie NATO w Heidelbergu (JHQ Cent, Niemcy), gdzie pełnił służbę przez kolejne trzy lata. W ramach zajmowanego tam stanowiska w 2003 r. został skierowany na pół roku do służby w Regionalnym Dowództwie NATO w Neapolu (AFSOUTH, Włochy) z zadaniem koordynacji zabezpieczenia logistycznego operacji NATO na Bałkanach w Regionalnym Centrum Operacyjnym (ROC AFSOUTH). Po powrocie do kraju w 2004 roku został skierowany do służby w Dowództwie Wojsk Lądowych na stanowisku starszego specjalisty Oddziału HNS. W 2007 r. został służbowo przniesiony do Inspektoratu Wsparcia SiłZbrojnych w Bydgoszczy na stanowisko szefa wydziału HNS. W latach 2008-2009 pełnił służbę w J4 Dowództwa Operacji Unii Europejskiej EUFOR Tchad/RCA. Z dniem 17.08.2009 r. został wyznaczony na stanowisko szefa Oddziału Zabezpieczenia Funkcji Państwa Gospodarza (PŁK) w Dowództwie Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. W 2011 roku został przeniesiony służbowo do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych na stanowisko szefa Oddziału Interoperacyjności Logistycznej i HNS. W 2015 roku objął stanowisko Zastępcy Szefa Logistyki IWsp SZ. W 2018 roku czasowo pełnił obowiązki Zastępcy Szefa Inspektoratu Wsparcia SZ – Szefa Logistyki. Od 2020 r. był Zastępcą Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - Szefem Logistyki. Z dniem 1 kwietnia 2021 r. został wyznaczony na czasowo pełniącego obowiązki Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Z dniem 2 listopada 2021 r. został wyznaczony na Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
W trakcie służby na różnych stanowiskach służbowych czynnie działał w wojskowym, logistycznym środowisku międzynarodowym: m.in. w ramach FINABEL-WG Logistics, SWG LOG-MED przy Komitecie WKPW oraz NTCC. W 2020r. uczestniczył w pracach zespołu negocjacyjnego umowę o wzmocnionej współpracy obronnej Polski i USA. W procesie formowania IWspSZ organizował od podstaw system realizacji zadań HNS na poziomie wykonawczym, a w latach 2011-14 odpowiadał w IWspSZ za koordynację wdrażania terytorialnego systemu zabezpieczenia logistycznego SZ RP opartego na WOG.
Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany, w tym: Wojskowym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny  przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Ministra Obrony Narodowej oraz medalami misyjnymi.

Pułkownik Tomasz Rożniakowski jest absolwentem Szkoły Chorążych Wojsk Rakietowych i Artylerii, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Ukończył studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej.Pełnił obowiązki Oficera Prasowego XXXI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL w Libanie.
Został odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem ,,Za Zasługi Dla Obronności Kraju”, Brązowym i Srebrnym Medalem ,,Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Medalem ONZ ” In the Service of Peace”, Odznaką Honorową ” Zasłużony Żołnierz Wojsk Lądowych”. Aktualnie pełni służbę w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.