Stawimy na zieloną energię. Kolejne mikroinstalacje

Ruszamy z kolejny zielonym projektem. Następne 5 miejskich budynków wyposażamy w mikroinstalacje produkujące energię elektryczną ze słońca. Wcześniej zrealizowaliśmy szereg innych podobnych projektów.

- Modernizując miejskie budynki stawiamy na mądre inwestycje, czyli takie które pozwalają nam dbać o środowisko i ograniczać wydatki na bieżące utrzymanie – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Jedną z nich są instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków. Tego typu rozwiązania stosujemy przy termomodernizacjach. Zlecamy je także w innych obiektach, które nie wymagają tak kompleksowych prac.

Nowe mikroinstalacje fotowoltaiczne zyskają 4 budynki:

• Żłobek nr 17, ul. Morska 2
  • Zespół Szkół nr 19, ul. A.Grzymały-Siedleckiego 11,
  • Zespół Szkół nr 32, ul. Krucza 5a,
  • V Liceum Ogólnokształcące, ul. Szarych Szeregów 4a.

Dodatkowo rozbudowana zostanie instalacja zlokalizowana na gmachu Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Grudziądzkiej 9-15.

Obecnie trwa przetarg na realizację prac budowlanych i instalacyjnych. Po podpisaniu umowy zajmą one wraz z odbiorami około 3 miesięcy. Moduły fotowoltaiczne montowane będą na konstrukcjach  wsporczych. Instalacje będą wyposażone w system monitorujący pracę w czasie rzeczywistym oraz archiwizacji danych, całkowicie niezależny od systemu producenta falownika. Wartość całej realizowanej inwestycji to ok 1,3 mln złotych.

Mądre oszczędności

W Bydgoszczy w odnawialne źródła energii wyposażyliśmy już  62 miejskie  obiekty. Roczna produkcja odnawialnej energii za rok 2023 to 1,2 GWh.  Przynosi to oszczędności rzędu 2 mln zł rocznie. Na zlecenie bydgoskiego Zespołu Zarządzania Energią  utworzono też jednolity systemu monitoringu instalacji fotowoltaicznych. Pozwala na dokładną analizę pracy poszczególnych instalacji co umożliwia kontrolowanie poprawności jej pracy. Po zakończeniu nowej inwestycji osiągniemy produkcję na poziomie ok 1,5 GWh rocznie.