Skwer na Bielawach w nowej odsłonie

Zakończyliśmy rewitalizację skweru E. Woyniłłowicza u zbiegu ulic M. Ogińskiego i K. Chodkiewicza. Placyk zyskał nowe alejki, rośliny i elementy małej architektury ogrodowej. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. Zapraszamy do jego odwiedzenia.

Na skwer wprowadzono zieleń o reprezentacyjnym, ale naturalnym charakterze, wpisującą się w otoczenie. Na terenie rosły już duże drzewa liściaste i iglaste. Pod nimi dosadzono krzewy liściaste, krzewy okrywowe, a w części bardziej nasłonecznionej kwitnące bylin.

Wokół skweru rosną teraz wysokie krzewy cisu pospolitego, laurowiśni wschodniej, perukowca podolskiego oraz pęcherznicy kalinolistnej. Rozrastające się rośliny osłonią go od otaczających ulic i parkingów.

Skwer zyskał także nowe alejki. Ustawione zostały tabliczki edukacyjne przybliżające życie zwierząt w mieście oraz właściwości wielu roślin. Do odpoczynku zachęcają nowe ławeczki. Duża tablica przybliża natomiast postać patrona – E. Woyniłłowicza.

Inwestycja kosztowała ok. 370 tysięcy złotych. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy  w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Docelowo planowany jest kolejny etap rewitalizacji skweru sąsiadującego z odrestaurowanym gmachem dawnego sierocińca, obejmujący między innymi zamontowanie pergoli zraszającej oraz nasadzenia 10 drzew oraz kolejnych kilkuset krzewów, krzewinek i bylin.
W ostatnich latach zrewitalizowaliśmy szereg innych parków i skwerów, m.in.:

• park J. Kochanowskiego
  • park Ludowy
  • park Wolności
  • park na Wzgórzu Dąbrowskiego
  • skwer Inwalidów Wojennych
  • skwer prof. J. Kałużnego

Warto wiedzieć:

Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpiecza w 2024 roku 16 mln zł. 30 czerwca zakończyło się zgłaszanie projektów do nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (BBO). Zgłoszono ponad 900 zadań. To rekord w historii tego programu. Więcej informacji znajduje się TUTAJ. Głosowanie rozpocznie się 4 listopada.