logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Skromne gabaryty, bogata sztukateria
Rozpoczął się remont wiekowej kamienicy przy ul. Łokietka 11. Budynek zostanie docieplony i odzyska szereg zdobień na frontowej elewacji. To kolejna kamienica piękniejąca w tej części Okola. Planowane są kolejne remonty.


Budynek usytuowany jest w południowej pierzei ulicy. Wzniesiono go około 1879 roku. Składa się z dwóch kondygnacji i nieużytkowego poddasza. Częściowo jest podpiwniczony. Przykrywa go dwuspadowy dach. W skrajnej części umieszczono przejazd bramny. Zachowały się w nim oryginalne drewniane wrota. Od strony podwórza na wysokości I. piętra znajduje się balkon. Mimo bardzo niewielkich gabarytów front budynku jest bogato zdobiony m.in. profilowanymi opaski, parapetami, naczółkami oraz gzymsami. Zakres prac obejmuje renowację elewacji frontowej i zachodniej wraz z wymianą stolarki okiennej oraz naprawą bramy. Zakończenie wszystkich prac o wartości ponad 100 tysięcy zł planowane jest jeszcze latem. Remont zleciła miejska spółka ADM.

W ostatnich latach odnowiono również elewację narożnej kamienicy przy skrzyżowaniu z ulicą Królowej Jadwigi. To prawdopodobnie najstarszy budynek w tej części miasta pochodzący z 1850 roku. W trakcie prac  we wnęce ustawiona została rzeźba mężczyzny w czapce z charakterystycznym mieszkiem przy pasie i wyciągniętą dłonią. Odnowioną elewację posiada też kamienica nr 7 oraz szereg budynków tworzących północną pierzeję ulicy od strony ul. Królowej Jadwigi. Planowane są kolejne remonty m.in. przy zespole narożnych kamienic u zbiegu ulic W. Łokietka/ J. Długosza.

Trochę historii

Ulica Władysława Łokietka biegnąca równolegle do brzegu Brdy istniała już na początku XIX wieku, jeszcze zanim w latach 1861-65 roku powstały most i ulica Królowej Jadwigi. Była wówczas dość chaotycznie zabudowana niewielkimi domami. Dopiero wraz z wytyczeniem ul. Królowej Jadwigi zaczęto wznosić w tej części Okola budynki o większych gabarytach, utrzymujące wyznaczone linie zabudowy. Plac na końcu ulicy Władysława Łokietka  u zbiegu z ul. Graniczną przez wiele lat pełnił funkcję targową.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Bydgoszczy aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników, mostów. Zlecane są prace przy odtwarzaniu zieleni. Przy prezydencie działa Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań podnoszących estetykę miejskiej przestrzeni. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.